Azerbaycan'da Nasıl Tıp Okunur? (YKS ile)

Şubat 28, 2020 22 Comments

Bu içerik YKS ile yerleşme üzerinedir. YÖK'süz kaydolmak isteyenler için ilgili yazı ve gereken şartlara buradan ulaşabilirsiniz.Ülkemizde her sene üniversite sınavlarına giren gençler içerisinden binlercesinin kurduğu bir hayal var. Doktor olma hayaline, o binlercesi gibi ben de sahiptim. Ancak Türkiye'deki devlet üniversitelerinin  hiçbirine sıralamam yetmiyordu. Benim yerleştiğim sene, yani 2017'de tıp fakülteleri 18 bin ile kapatmıştı ve benim sıralamam 24 bindi. Özel üniversitelere gitmeye de maddi durumum asla yetmiyordu. İşte tam da tercih döneminde tanıştım Azerbaycan Tıp Üniversitesi ile. Bu yazıda da temel bilgi olarak bu üniversiteye yerleşmekten ve eğitim şartlarından bahsedeceğim.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, YÖK ile olan anlaşması gereği her sene ülkemizden 40 öğrenci alıyor. Benim yerleştiğim sene 25 bin sıralama ile kapatmıştı ancak 2019 senesinde taban sıralaması 29 bin oldu. Bu üniversiteye yerleştiğiniz takdirde denklik anlamında hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. Zaten diplomanızı da bu üniversiteden almayacağınız için Türkiye'de okuyanlardan statü olarak bir farkınız kalmıyor. Azerbaycan'a geldiğiniz takdirde 1 sene hazırlık ve 1,2 ve 3. sınıfları okuyorsunuz, sonrasında Türkiye'deki 4 üniversiteden birine yerleşiyorsunuz (Ankara Yıldırım Beyazıt Tıp, Konya Meram Tıp, Edirne Trakya Tıp, Erzurum Atatürk Tıp). Diplomanızı da bu yerleştiğiniz üniversiteden alıyorsunuz. 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nin ücretli olması sizi özel bir üniversite olduğu yanılgısına düşürmesin. Çünkü Azerbaycan Tıp Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve ücretleri de özel üniversitelerin ücretlerine göre çok daha düşüktür. Yıllık olarak hazırlık için 3000$ ; 1,2 ve 3. sınıflar için 4000$. Türkiye'ye döndükten sonrasında ücret işi de bitiyor.

Eğitim dili olarak 3 seçeneğiniz var; Azerice, İngilizce ve Rusça. Burada okuyacağınız süre zarfında eğitiminizi bu seçtiğiniz dilde alıyorsunuz. 

Tercih sonuçlarının açıklanmasından yaklaşık 1 ay sonra, Türkiye'ye dönünce okuyacağınız üniversite size bilgi veriliyor ve döneceğiniz okulu bilerek gidiyorsunuz. Bu 4 üniversiteye yerleştirilmeniz, tamamen sıralamanıza bağlı oluyor. Yani 40 kişiden ilk 10'u Ankara Yıldırım Beyazıt Tıp'a, ikinci 10 Konya Meram Tıp'a, üçüncü 10 Edirne Trakya Tıp'a, dördüncü 10 ise Erzurum Atatürk Tıp'a dönüyor.

Tabi son olarak da eklemek isterim ki, her senenin sonunda (hazırlık hariç) yatay geçiş imkanınız olduğu için 3. sınıf bitene kadar okumak zorunlu değildir. Yatay geçiş ile daha önce dönen birçok öğrenci bulunmaktadır.

İlk etapta bilinmesi gerekenler sadece bunlardı. Eğitim şartları, sınav sistemi, Bakü'de yaşam şartları ve hayat pahalılığı, konaklama vs gibi konuları gelecek yazılarda anlatmaya devam edeceğim.
22 yorum:

 1. Nasıl yani şimdi 280 bin gelebilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıralama olarak 280 binden bahsediyorsunuz sanırım? O şekilde gelmek isteyen biri YÖK'süz olarak gelebilir. Yani yukarıda yazanlar onun için geçerli olmaz. İlk 50 binde olmadığı için yatay geçiş yapma hakkı da olmaz. Ancak okul bittikten sonra denklik başvurusu yapması gerekir.

   Daha detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz:

   http://www.hilaletr.com/2020/07/azerbaycan-tip-yoksuz-kayit.html

   Sil
 2. Merhaba sıralamam 47 bin yöklü tıp gelir mi gelirse nasıl kaydolacağız öğrenebilir miyim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, maalesef ben geleceğini sanmıyorum

   Sil
 3. Anladım teşekkür ederim. Peki diş hekimliğine yöklü girebilir miyim öyle bir şey var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok maalesef sadece tıp fakültesi yöklü olarak kabul ediyor

   Sil
 4. 1.ve2ve3.siniflarin tamamında mi 4000bin dolar yoksa her sene mi 4000bin dolar ödüyecez lütfen cevap verin

  YanıtlaSil
 5. Ayrı bi mülakatı var mı ? Örneğin dil sınavı falan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok hayır, YKS ile kazananlara mülakat veya sınav yok

   Sil
 6. Size ulaşabilir miyim mail adresinizi falan verseniz olur mu acaba birkaç sorum varda

  YanıtlaSil
 7. geçen sene 27761 ile kapatmış benim siralamam 32054 . Gelme ihtimali var mı?

  YanıtlaSil
 8. Instagram hesabın varmı senle iletişime gecebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, mail atarsanız oradan vereyim:

   nibelungen1998@gmail.com

   Sil
 9. iyi günler, yks ile yerleşmede, kayıt için neler gerekiyor, ingilizce hazırlık ne zaman başlıyor, kayıt için gitmek gerekiyormu, parayı buradan yatırabiliyormuyuz , bilgi verebilirsen sevinirim

  YanıtlaSil
 10. merhaba, azerbaycan tıpın ücretlerine baktım, şuan hazırlık 4 bin lisans 5 bin dolar, alternatif olarak nahçıvanı düşünüyorum. sizin yorumunuz ne olur. bir de size nasıl ualaşabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, buradan ulaştığınız zaman cevaplıyorum zaten :) Ben YÖK'süz olarak hşçbir ülkeyi önermiyorum, denklikle uğraşmak gerektiğinden. Ama ilk 50 bindeyseniz ve yatay geçiş yapabilecekseniz mantıklı olur.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)