Azerbaycan Tıp'ta Hazırlık Senesi Nasıl Geçiyor?

Mart 12, 2020 11 CommentsAzerbaycan Tıp'a kaydınızı yaparken alacağınız tıp eğitimi için 3 dilden birini seçmeniz gerekiyor. Bunlar Azerice, İngilizce ve Rusça. Seçtiğiniz dilde 1 sene hazırlık okumanız zorunludur. Herhangi bir sertifika ile hazırlığı direk geçmeniz mümkün değil. Dil yeterlilik sınavı falan da yapılmıyor.

Bu zorunlu hazırlık eğitimi 6 ay sürüyor. Eylül-Şubat ve Şubat-Temmuz arası olmak üzere 2 dönem bulunuyor. Eğer Eylül'de hazırlığa başlarsanız, Şubat ayının sonunda bir sınava giriyorsunuz ve geçtiğiniz takdirde hazırlık bitiyor ve evinize dönüyorsunuz. (2. dönem okuyacaklar da Şubat'a kadar evinde beklemiş oluyor.) Ardından ise gelecek senenin Eylül ayında 1. sınıf eğitimi başlıyor.

Hazırlıkta yoğunluk olarak dil dersleri, bunlara ek olarak da Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri görülüyor. Bu dersler bir nevi lise düzeyindeki konuların tekrarı oluyor. Lakin hazırlıkta hiçbir dersin önemi yok diyebilirim :) Mesela bizim için bomboş bir sene geçmişti, bu süreçte Bakü'de gezip, tozarak vakit geçirmiş olduk. Derslerin böyle önemsiz olmasının sebebi, sene sonundaki sınavın formaliteden olması.

Sene sonu sınavında size Azerice'den (yani okuduğunuz dilden) 200 soru; Fizik, Kimya ve Biyoloji'den 120'şer soru veriliyor. Bu verilen sorulardan 25'er tanesi sınavda çıkıyor, yani tek yapmak gereken bu soruları ezberlemek oluyor. Toplam 100 sorudan 51 tanesini yapmanız yeterli, lakin bizde 98'den aşağı yapan yoktu :)

Hazırlıkta tek önemli olanın devamsızlığa dikkat etmek olduğunu söyleyebilirim. Her dersten %30 devamsızlık hakkı var, bu hakkınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Hazırlık yılında eğitim bu şekilde. Böyle rahat bir seneyi nasıl değerlendireceği kişinin kendisine kalıyor. Benim tavsiyem bu boşlukta olabildiğince yabancı dil öğrenmek olur. Bakü'de bol miktarda yabancı dil kursları var. Bunlara giderek vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Kursların fiyatları kalitesine göre değişiyor elbette. 30 manat civarında olan kurslar var, onlarda kalite biraz düşük. Ortalama kaliteye sahip olanlar 50-100 manat arasında değişiyor. Daha da üst seviyelerde eğitim almak isteyenlere ise 300-400 manat civarında kurslar da mevcut.

Sanırım hazırlık, Bakü'nün güzelliklerinde bol bol fotoğraf çekinmek için de çok uygun bir sene. Keza dersler başladıktan sonra pek vakit olmayacak :)

11 yorum:

 1. Erdoğanoğlu:
  Madem hazırlık sonundaki sınav formalite o zaman 1,2 ve 3.sunıflarfaki de formalite olur. Bu şekilde şyş kötü geçen öğrenci bence Türkiyedeki Denkliği alması hayal olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hazırlık sınavıyla diğer sınavları karıştırmayın. Normal sınavlar hiçbir zaman formalite olmamıştır, olamaz da.

   Sil
 2. Hazurlığı hangi dönem yapacağımızı biz mi seçiyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayır normalde YÖK'lüler ilk dönemde yapıyorlardı ancak bu sene pandemiden dolayı nasıl bir karar alınacak bilemiyoruz. Büyük ihtimalle herkes 2. dönem yapacak.

   Sil
 3. Merhaba,
  Hazırlık için hangi kitapları alabilirim, ya da kitap gerekiyor mu? Hazırlıkta kitaplar, notlar vs. için toplamda ne kadar harcama yaptın? Ya da bunlar okurken spontane bir şekilde mi belli oluyor. Bir de okulda veya yakınlarında hocaların slaytlarına, notlarına ulaşıp çıktı alabileceğimiz bir kırtasiye var mı?(1. sınıf için)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hazırlık eğitiminde herhangi bir kaynak gerekmiyor. Hocalar bazen çıktı falan verebiliyor, yeterli oluyor.

   Ama İngilizce okuyacaksan çalışmak için kendine kaynaklar alabilirsin. Hocaların zorunlu olarak aldırdığı bir kaynak bulunmuyor.

   Sil
  2. Okulun yanında kırtasiyeler var ancak hocaların notlarına veya slaytlarını bulman mümkün değil. Bizzat hocaların kendinden istersen anlayış göstereceklerdir.

   Ek olarak kırtasiyelerde genelde okul kitaplarının fotokopileri ve Türkçe Tıp kitaplarının fotokopilerini bulabilirsin.

   Sil
 4. Ben YÖK'le gelmeyi planlıyorum bu nedenle temel eğitim kitaplarını ve kaynaklarını araştırıyorum. Özellikle 1. sınıftayken mutlaka ama mutlaka edinmem gereken kitaplar nelerdir? Başka hangi tür kaynaklar kullanılır ve nasıl ulaşabilirim? 1. sınıftayken aylık ortalama not,slayt vs. kırtasiye giderim ne kadar olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okul için zorunlu olarak alman gereken sadece Anatomi kitabı oluyor. O da 16 manat falan oluyor. Onun dışında kırtasiyelerde diğer derslerin kitaplarını fotokopi çekerek 3-4 manata satıyorlar. Okuldaki sınavlar ve ödevler için bu kitaplardan faydalanıyorsun.

   Kendi çalışman için ise alacağın kaynaklar tamamen sana kalmış. Örneğin Anatomi için okulun kitabı gayet yeterli oluyor. Histoloji için ise Türkçe kitapları kullanabilirsin. İstersen orijinal alabilirsin istersen de kırtasiyelerde fotokopilerini alabilirsin (renkli veya renksiz). 1. Sınıf için ben ek kaynak kullanmadım, o yüzden tavsiye veremeyeceğim ama Histoloji için güzel bi kaynak bulursan çok faydalı olacaktır. Diğer derslere gerek yok.

   2. sınıfta ise Fizyoloji için mutlaka Guyton almalısın. (Yine ister orijinal ister fotokopi) Biyokimya için Lippincott bana çok faydalı olmuştu. Histoloji ve Mikrobiyoloji için ise tek bir kaynak üzerinden gitmedim. Farklı kaynakları kullandım, sen sağlam bi kaynak bulabilirsen yeterli olacaktır. Ben fazla araştıramamıştım.

   Sil
 5. Azerbaycan'da bir tıp öğrencisi konaklama ve okul parası hariç aylık ne kadara yaşayabilir? Yani cep harçlığı yaklaşık kaç manat olmalı? Bir de restoranlar, kafeler, mağazalar vs. sosyal hayat pahalı mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kişinin sosyal hayatına göre değişeceği için böyle bir fiyat belirleyemem. Ancak ortalama biri için 100 manat civarı yeterli olacaktır.

   Kafe, restoranlar; Türkiye'nin büyükşehirleri kadar pahalı değil. Anadolu şehirleri gibi diyebilirim. Ancak mağazalarda giyim ve elektronik çok pahalı. Hatta giyim Türkiye'nin 3-4 katı pahalı olabiliyor. Çünkü kıyafetler genellikle Türkiye'den geliyor. Örneğin, Türkiye'de 100 lira olan bir kıyafet, Azerbaycan'da 100 manat olarak satışa sunuluyor.

   Elektronikte o kadar büyük fark yok ancak o da Türkiye'ye göre pahalı.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)