Bakü'de Konaklama - Yurtlar ve Ev Kiraları

Azerbaycan Tıp Üniversitesinin Yurdu


Üniversitenin hemen yanında yurtlar bulunuyor. Yabancı öğrenciler için ayrı bir yurt mevcut ve bu yurtta kızlar ve erkekler farklı katlarda konaklıyor. Bu yurtta 3 kişilik odalar var ve yemek yapabileceğiniz toplu kullanılan mutfak tarzında yerler var. Herkes burada yemeğini kendi yapıyor. Yurtta ayrı bir yemek imkanı yok maalesef, ya kendiniz bir şeyler yaparsınız ya da dışarıdan yersiniz.


Yurdun yıllık ücreti 1000 manat. İlk bakışta fiyat çok uygun geliyor ancak hem yemek olmaması hem de yurdun şeraitinin pek de elverişli olmamasından dolayı ben pek tavsiye etmiyorum. Özellikle İranlı veya Arap öğrencilerin çoğunlukta olması da ayrı bir durum.

Özel Yurtlar

Bakü'de pek özel yurt bulmak mümkün değil. Olanların da fiyatları aylık 300 manattan falan başlıyor. Ancak ev kiraları çok pahalı olduğundan ve yemek imkanlarının olması sebebiyle, yurt ev ortamından çok daha iyi olacağı için bu özel yurtlarda kalmak şuan için en çok tercih edilen seçenek. Daha uygun fiyatlara yemek olmayan apartlar falan da mevcut.

Ev Kiraları

Eğer yine de evde kalmak istiyorsanız, birkaç kişiyle beraber ev de tutabilirsiniz. Instagram'daki atu.turkiye sayfası düzenli olarak ev arkadaşı arayanların ilanlarını paylaşıyor.

Kiralar genellikle evin meskenine göre değişiyor. Örneğin okula yakın evlerin kiraları 400 manat civarından başlıyor, 700-800 manata kadar çıkabiliyor. Şehre biraz uzak sayılabilecek yerlerde ise 200 manata bile ev bulmak mümkün.

Genel anlamda söylemek gerekirse Bakü'de ev kiraları gerçekten pahalı. 1+1 daireler için bile 400 manat isteyebildiklerinden dolayı eve çıkmak için mutlaka birkaç ev arkadaşı bulmanız gerekiyor.

0 yorum:

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)