Azerbaycan Tıp 1. Sınıf Dersleri ve Kredileri

1 sene hazırlık okuduktan sonra 1. sınıf temposu zor ve yoğun gibi hissettirse de, aslında genel olarak 1. sınıfın rahat bir sene olduğunu söyleyebilirim. İlk dönem ve ikinci dönemde geçilen dersleri ve bu derslerin ortalamaya ne kadar etki ettiğini (kredi sayıları) belirteceğim.

İlk dönem 5 dersten oluşuyor. 
+ Anatomi (7 kredi) (TEMEL DERS) (90 saat)
+ Kimya (6 kredi) (TEMEL DERS) (90 saat)
+ Azerbaycan Tarihi (6 kredi) (75 saat)
+ Azerbaycan Dili (5 kredi) (60 saat)
+ İngilizce (7 kredi) (90 saat)

İkinci dönemde ise 7 ders var.
+ Tıbbi İlk Yardım (0 kredi) (20 saat)
+ Histoloji (4 kredi) (TEMEL DERS) (90 saat)
+ Biyoloji (7 kredi) (TEMEL DERS) (105 saat)
+ Tibbi Fizik (6 kredi) (75 saat)
+ Bilgisayar bilimi (2 kredi) (30 saat)
+ Reçete yazımı (2 kredi) (30 saat)
+ İngilizce (6 kredi) (60 saat)
+ Anatomi (4 kredi) (TEMEL DERS) (90 saat)*Temel ders olarak belirttiklerimde, bilgisayarlı sınavlarda açık uçlu sorular bulunuyor. Diğer derslerin ise tamamı test sorusu.


1. Sınıfın en zorlayan dersleri Anatomi ve Histoloji oluyor. Bu dersleri geçmek, diğerlerine göre çok daha zorlayabiliyor.  Diğer dersler de zorlasa da, hem puan sistemlerinin kolay olması, hem de hocaların daha toleranslı davranmasıyla halloluyor. 

Son olarak belirteyim ki üniversitede 2 tane tıp fakültesi var. Tıp Fakültesi 1 ve Tıp Fakültesi 2 olarak adlandırılıyor. Bunların aralarında hiçbir fark yok, aynı bina ve aynı hocalar. Şansınıza bağlı olarak ikisinden birinde başlıyorsunuz. Tek farkları ders programı oluyor. Ben yukarıdaki dersleri Tıp Fakültesi 1'e göre yazdım. Tıp Fakültesi 2'de ilk dönem Anatomi, Tıbbi Fizik, Biyoloji, İngilizce, Tıbbi İlk Yardım, Reçete Yazımı, Bilgisayar Bilimi dersleri varken; ikinci dönemde Anatomi, Histoloji, Azerbaycan Tarihi, Azerbaycan Dili, İngilizce dersleri görülmekte.

4 yorum:

 1. Türkiye'deki derslerle aynı mı kitaplar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok bir takım farklılıklar var. Türkiye'deki derslerde detaylı işlenenler, daha yüzeysel işlenebiliyor veya Türkiye'de yüzeysel işlenenler daha detaylı işlenebiliyor.

   Sil
 2. Azerice tip ni daha kolay ingilizce tip mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim dili derslerin zorluğunu nasıl etkilesin ki?

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)