Azerbaycan Tıp Akademik Kadrosu

Mayıs 10, 2020 , 0 Comments

Bildiğiniz üzere Azerbaycan Tıp Üniversitesi, ülkenin tek tıp üniversitesi olma konumunda. Bu sayede de çok geniş ve deneyimli bir akademik kadroya sahip. Tabi ki her hocadan pek verim elde edemeyeceğiniz bir gerçek. Her ne kadar hiçbir hocayı zan altında bırakmak istemesem de, dünya çapındaki tıp eğitimine göre çok geride kalmış bazı hocalar mevcut. Lakin bu geniş kadroda, birçok ülkede tanınan, alanında gerçekten çok deneyimli birçok profesör ve doçent de bulunmaktadır.


Özellikle Fizik Tedavi bölümü eğitimi sayesinde adını dünya çapında duyurmuştur Azerbaycan Tıp Üniversitesi. Buna ek olarak da Çocuk Diş Hekimliği Bölümü ile yalnızca çocuk sağlığı için geliştirdiği eğitim programlarıyla Azerbaycan diş hekimliği adına büyük bir hizmette bulunmuştur. Üniversite 1985 ile 1999 arasındaki dönemde 122 bilimsel araştırma, 55 kitap, 138 bildiri yayımlamış, böylece bilimsel araştırmaya verdiği önemi de uluslararası eğitim çevrelerine göstermiştir.


Aslında eğitim kalitesini önceki yazılarda konuşmuştuk. O yüzden burada daha fazla uzatmadan üniversitenin öğretim görevlisi sayılarından bahsedeceğim.

Tıp Fakültesi 1'de 31 profesör, 18 öğretim görevlisi, 82 doçent ve 166 asistan eğitim vermektedir.

Tıp Fakültesi 2, 86 profesör, 79 doçent, 16 araştırma görevlisi ve 80 asistandan oluşmaktadır.

(2 tane Tıp Fakültesi olması kafa karıştırmasın, hocalar 2 fakültede de derslere giriyor.)

Diş Hekimliği Fakültesi'nde 14 profesör doktor, 29 asistan profesör, 42 profesör ve 150 civarında öğretim görevlisi hizmet vermektedir.

Eczacılık Fakültesi ise 118 profesör, 284 doçent, 212 araştırma görevlisi ve 513 asistandan oluşan dev akademik kadrosuyla üst düzeyde yükseköğretim sunmaktadır.0 yorum:

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)