Azerbaycan Tıp Ders Programı / Ders Saatleri

Azerbaycan'ın üniversite eğitimi konusundaki en büyük farklılıklardan biri de ders saatleri olsa gerek. Çünkü burada üniversite okurken, tıpkı ortaokul, lise gibi neredeyse her sabah saat 08.30'da derse gelmeniz gerekiyor. Devamsızlık yapmak hem hocalar nezdinde hem de öğrenciler arasında hiç hoş karşılanmıyor. Her ders için devamsızlık hakkınız %20 olmasına rağmen, %10'dan fazla devamsızlık yaptığınızda hocalar farklı inisiyatifler kullanıyorlar. Örneğin, devamsızlığınız fazla diye, yapacakları sözlü sınava almayabiliyorlar. Veya dönem ödevinizi kabul etmeyebiliyorlar, ya da notunuzu kırabiliyorlar. Yani güzel bir ortalama hedefleyenler için devamsızlığa dikkat etmek şart.


Azerbaycan Tıp Üniversitesinde her ders 90 dakikadan oluşuyor. Sonrasında 30 dakikalık bir teneffüs ve sıradaki ders başlıyor. Ders saatlerine riayet etmek de çok önemli, keza bazı derslerde 10 dk bile geç kalırsanız derse almıyorlar.

Buraya 1. sınıf için bir örnek ders programı bırakacağım. Haftanın 5 günü boyunca, yaklaşık olarak günde ne kadar ders göreceğiniz, genellikle saat kaçta çıkacağınız hakkında ortalama bir bilgi sahibi olabilirsiniz.
En yukarıdaki 135a, 135b diye giden bölüm sınıf numaralarını gösteriyor. ''Mühazire'' dersleriniz hangi sınıflarla çakışıyorsa, o derse beraber aynı salonda giriyorsunuz. Diğer dersleri kendi sınıfınızla işliyorsunuz.

2 yorum:

  1. Merhaba ben liseden eşit ağırlık çıkışlıyım ama tıp düşünüyorum hazırlıkta zorlanmamak için gitmeden hangi derslere çalışmalıyım konu bazlı yazabilir misin?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar ben şuan aktif olarak hazırlık sınıfı öğrencisiyim ingilizce eğitim görüyorum.Hazırlık için ekstra bir çalışma yapmanıza gerek yok.Genel olarak Türkiyedeki lise fen derslerinin gösteriyorlar

      Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)