Azerbaycan Tıp Eğitimi, Artıları ve EksileriKaliteli bir tıp eğitimi almak en önemli hedeflerimizden biri çoğumuz için. ''Azerbaycan Tıp'ta yeterli bir eğitim alabilir miyim?'', ''Eğitimi Türkiye'ye göre nasıldır?'' gibi soruları çok fazla alıyorum. Ondan dolayı eğitimin artılarını ve eksilerini elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle en büyük artılarından biri, üniversitedeki sınıflar en fazla 12-13 kişi olmaktadır. Bu sayede hocaların, öğrencilerle birebir ilgilenmesi sağlanmaktadır. Dersinize giren her hocayla bu sayede rahatça kaliteli bir bilgi aktarımı yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak bunun bir sonucu olarak da, hocalar çok fazla ödev vermekte ve her ders düzenli olarak durumunuzu kontrol etmektedir. Hazır buradan girmişken, hemen bir eksiden daha bahsedeyim. Çoğu hocalar daha işlemediği konuyu size ödev olarak veriyor ve gelecek ders iyi bir şekilde öğrenip gelmiş olmanızı ve hatta sınıfta dersi anlatmanızı istiyor. Bu kısım bittikten sonra ise bazı hocalar konuyu anlatırken, bazıları da sadece öğrencilerin anlatmadığı kısımları anlatıp dersi kapatabiliyor. Özellikle sınıftan kimsenin çalışmadığı durumda hocalardan şu sözü duymanız mümkün: ''Gelmiş burada oturuyorsunuz ve konuyu bana anlattırıyorsunuz, bunları benim değil sizin anlatmanız gerekirdi''. Bu sistem tabi ki sadece Pratik derslerde oluyor. Mühazire derslerinde sadece hoca anlatıyor, siz dinliyor veya not alıyorsunuz. Ancak her ders için haftada 3 ders pratik, 1 ders mühazire şeklinde olabileceğini söylemeliyim. (Oranlar derse göre değişiyor) Yani buradan çıkarılacak en olumlu sonuç hocaların ilgisi, en olumsuzu ise hocaların çok az ders anlatması.

Üniversitenin eğitimindeki yine en büyük artılarından biri ise, çok fazla laboratuvar deneyleri ve pratik yapma imkanıdır. Biyokimya, Mikrobiyoloji gibi derslerde, her ders bir laboratuvar çalışması yapıyorsunuz. Anatomi dersinde ise bol bol kadavra görme ve kadavra üzerinde çalışma imkanınız var :) Türkiye'deki kadavra yetersizliğini göz önüne alırsak, bu yönden Azerbaycan Tıp çok öne geçiyor. Keza üniversitede çok miktarda kadavra da bulunmakta.

Sınav sistemini ise buradaki yazımda detaylı anlattığım gibi, üniversitede hiçbir şekilde klasik yazılı sınav bulunmamakta. Alacağınız puanlar sözlü sınavlar ve bilgisayarlı sınavlar ile belli olmaktadır.

Üniversitede kendini çok geliştirmiş, profesörler ve doçentler bulunmaktadır. Ancak bu konuda bir denge yok. Çünkü bilgisi hakkında şüphe edebileceğiniz hocalar da mevcut maalesef. Azerbaycan'da yaşanmış meşhur bir olayı da belirtmeden geçmek istemem. Ameliyat olarak sağ bacağı kesilmesi gereken bir hastanın, sol bacağı kesilerek büyük bir skandala imza atılmıştır. Tabi bu olayla koskoca bir ülkenin tıpını eleştiremeyiz belki ama Azerbaycan Sağlık Bakanı dahi tedavisi için geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye gelmiştir. O yüzden bazı derslerde, kendi ekstra çabalarınız da gerekmektedir. Keza 4. sınıfta Türkiye'ye dönen arkadaşlarımız içerisinden çok donanımlı olanlar da elbette mevcuttur.

Genel olarak eğitimin artıları ve eksileriyle ortalama bir düzeyde olduğunu düşünüyorum. Kendi çabalarınız gerçekten çok önemli. Düzenli bir çalışmayla, iyi bir eğitim alabileceğinizi söyleyebilirim. Ancak çaba göstermezseniz, okulun sizi öğrenmeye teşvik etmeyeceğini bilmelisiniz.


0 yorum:

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)