Azerbaycan Tıp Sınav SistemiAzerbaycan Tıp'tayken 3. sınıf sonuna kadar tabi olacağınız sınav sistemi en çok merak edilenlerden biri olsa gerek.

Aslında ilk olarak söylemem gereken şey, Azerbaycan'da sınıf geçmenin; Türkiye'ye göre çok daha kolay olması. Hatta sınıfta kalmak gibi bir durum yok. Sadece dersten kalabiliyorsunuz. Kaldığınız dersleri gelecek sene tekrar alabiliyorsunuz. Tabi seneye bırakmadan yaz okulunda da alma imkanınız bulunmakta. Bunun avantajları ve dezavantajlarının yorumunu size bırakıyorum.

Her eğitim döneminde, her ders için 50 puan üzerinden değerlendirmeyi dönem içerisinde alıyorsunuz. Kalan 50 puanı ise dönem sonundaki final sınavından alıyorsunuz.

Dönem içerisinde alınan 50 puan ise; 10 puan devamsızlıktan, 10 puan sözlü sınavdan, 10 puan dönem ödevinden, 20 puan da ara sınavdan geliyor.

Devamsızlığa da puan verilmesi garip gelebilir ama maalesef böyle bir durum var. 10 puanı alabilmek için ders sayısının %5'inden fazlasını bırakmamanız gerekiyor. %20'yi geçerseniz de dersten kalıyorsunuz.

Sözlü olarak ise 2 tane sınav oluyorsunuz. 10 üzerinden değerlendirilerek, iki sınavın  ortalaması alınıyor ve toplam ortalamaya ekleniyor.

Dönem ödevi olarak da her hocanın veya dersin kendi stili var. 1 ödev vererek 10 üzerinden de değerlendirebiliyor. 5 tane küçük ödevler vererek, ikişer puandan da değerlendirebiliyor. Ödevler genellikle slayt hazırlamak veya çıktı getirmek oluyor. Asıl önemli olan ödevdeki konuyu iyi biliyor olmanız. Çünkü sizden o konuyu anlatmanız isteniyor veya konuya dair sorular soruluyor. Yine hocanın tercihine kalmış.

20 puanlık ara sınav ise dönemin ortasında yapılıyor. Bilgisayar üzerinden yapılıyor ve 20 soru oluyor. Derse bağlı olarak tamamı çoktan seçmeli yani test veya 15 çoktan seçmeli, 5 klasik soru şeklinde olabiliyor.

Bilgisayar üzerinden yapılan sınavlar okulda bulunan bilgisayar salonunda yapılıyor. Sınıf olarak belirli bir saatte, bu salona gelerek, belirtilen süre içerisinde çözmeniz gerekiyor.

Ve kaldı dönem sonu sınavı yani finaller. Finaller de yine bilgisayar üzerinden yapılıyor, ancak ara sınava göre bazı farkları var. Ara sınav 20 soru ve 20 puanlık oluyordu. Finalde ise 25 soru, 50 puanlık bir sistem var. Yani her soru 2 puan değerinde. Yine derse bağlı olarak 25 sorunun tamamı çoktan seçmeli veya 15 çoktan seçmeli, 10 klasik soru oluyor. Final sınavının en önemli farkı ise size sorulan çoktan seçmeli sorular önceden veriliyor. Örneğin, size 500 soru veriliyor ve buradan 25 tanesi sınavda çıkıyor. Yani tamamı çoktan seçmeli olan derslerde, önceden verilen soruları ezberleyerek 50 puanı almanız mümkün. Ancak Anatomi, Histoloji gibi derslerde 700 civarı soru verilerek sınavda 15 tanesi çıkıyor. Kalan 10 tanesi de klasik soru ve bunlar önceden verilmiyor. Sınavın asıl belirleyici kısmı bu sorular oluyor.

Böylelikle 100 puanlık sisteme bu şekilde ulaşılmış oluyor :) Dediğim gibi bu sistemde dersi geçmek, hatta yüksek ortalamalar yapmak; Türkiye'ye göre oldukça kolay. Lakin yatay geçiş için ortalamada 1 puan bile çok önemli olduğu için kıyasıya bir rekabet oluyor :)

4 yorum:

 1. Türkiyedeki gibi komite sistemi yok yani...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok, sistem şimdilik bu şekilde. Tek kötü yanı, aralık sınavında; ilk sınavdaki konulardan da soru çıkmasıydı. Ancak onunla ilgili de değişiklik yapılacağı hakkında söylentiler var. Dekan yardımcısı ve öğrenci dekanı, her sınavda sadece o sınav dönemine ait konulardan soru sorulmasını teklif etti. Buna referans olarak da Türkiye'deki komite sistemi örnek gösterildi. Ancak henüz yürürlüğe girmedi. Önümüzdeki yıl böyle bir değişiklik yapılma ihtimali var fakat şuan için net bir şey söyleyemiyorum.

   Sil
 2. Yazili ve sozlu odevlerde hocalarla konusmanizda turkce mi konustunuz hepsiyle cunku ben de dusunuyorum azerbaycan tipi eger ulkeme doneceksem zorluk cekmek istemem. Turkce kaynaklardan calisip sorularina turkce cevaplar verdik diyelim odevleri de turkce yaptik sorun cikarirlar mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yok hayır o konuda bir sıkıntı çıkarmıyorlar

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)