Hakkımda

Mayıs 31, 2020 2 Comments

Bu yazıda artık kısaca kendimden bahsetmek ve yazılarım hakkında da bilgi vermek istiyorum. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Üniversiteye girdiğim sene yaptığım sıralama ile Türkiye'de diş hekimlikleri ve bir başka alternatifim olan Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği geliyordu. Ancak tıp fakültesini çok istiyor olmam ve bu kadar yaklaşmışken bu isteğimi gerçekleştiremeyecek olmam, belki de hayatım boyunca unutamayacağım içimde kalan bir ukde olacaktı. Ancak tercih döneminde bir seçeneğim daha olduğunu fark etmiştim. Ve Azerbaycan Tıp Üniversitesini tercih ettiğim için de hiçbir zaman pişmanlık duymadım.


Burada okuyan veya okumuş diğer arkadaşlarımın da bana katılacağı en önemli konu burada çektiğimiz zorluklar ve yaşadığımız problemler olacaktır elbette. Eğitimin kalitesi, maddi zorluklar, okulda yaşanılan problemler gibi çok büyük sorunlarımız oldu. Yeni kazanacak arkadaşların da bu sorunları yaşayacak olması çok büyük muhtemel. Ancak ben tıp fakültesinde eğitim alıp, çocukluk hayali doktorluk olanların bu zorlukları ve sıkıntıları her türlü aşabileceğine inanıyorum. Çünkü ben de aştım ve nasıl geçtiğini anlayamadan koskoca 3 yılı devirdim.Kendi gayretleriniz de olduğu sürece, Türkiye'den mezun olmuş, çok donanımlı bir doktor olma ihtimaliniz her zaman var. Buradaki 3 yılı iyi değerlendirip, Türkiye'de kalan 3 yılı da çok daha rahat geçirebilmeniz mümkün. O yüzden bana bu üniversiteyi tavsiye edip etmeyeceğimi soran herkese net bir şekilde tavsiye ettiğimi söyledim. Sanırım öyle de devam edecek.Bir forum sitesinde, her tercih dönemi; okul hakkında yüzlerce insandan soru aldım ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Dualar eden o kadar çok insan oldu ki, bunun mutluluğu bana yetti. Ancak artık okulda da son seneme giriyorken, bu blogu açarak elimden geldiğince her konuda daha detaylı ve geniş bilgiler vermeye çalışmak üzere karar aldım. Naçizane yazılarım, kafanızdaki en ufak bir soru işaretini gidermeye yettiyse ne mutlu bana. Hayallerinizin gerçek olması dileğiyle, Allah herkesin gönlüne göre versin...

2 yorum:

  1. Azerbaycan tıp üniversitesinde erasmus programları var mı? Var ise yabancı öğrencilerde bu programa dahil olabiliyor mu?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef herhangi bir değişim programına dahil değil.

      Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)