Türkiye'ye Yatay GeçişAzerbaycan Tıp Üniversitesinde okuyan her öğrencinin (3. sınıftan sonra Türkiye'ye dönmek dışında) sene sonlarında yatay geçiş şansı da bulunmakta. Hazırlıktan sonra yatay geçiş yapılamıyor ancak 1 ve 2. sınıf sonunda Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yapabiliyorsunuz. Bu yatay geçiş Türkiye'deki yatay geçişlerden biraz farklı olarak yurt dışı yatay geçiş kontenjanıyla yapılmaktadır. Her sene bazı üniversiteler yurt dışı yatay geçiş kontenjanı açarak öğrenci alımı yapmaktadır. Tıp Fakültesi bölümünde YÖK ile gidilen 2 ülke (KKTC ve Azerbaycan) olduğu için bu geçişleri genelde bu iki ülkede okuyan öğrenciler gerçekleştirmekte.


Kontenjanlar üniversiteye göre değişerek 2-3 civarı olmaktadır. Her üniversite kendi kurallarını koymakta ancak genel olarak bu geçişlerde %60 YKS puanına, %40 olarak da üniversitedeki not ortalamasına bakılıyor. Bu bilgiyi verdikten sonra, geçtiğimiz sene yurt dışı yatay geçiş kontenjanı açan üniversiteleri belirteyim.- İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
- Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi


Geçtiğimiz sene Azerbaycan Tıp Üniversitesinden 1. sınıfı bitiren 4 kişi bu üniversitelere yatay geçiş yaptı. Bunlardan sadece bir tanesi (Uludağ Üniversitesi) 1. sınıfı tekrar okumak şartıyla öğrenci aldı. Ancak diğer üniversitelerden birine geçenler 2. sınıf olarak eğitimine devam etti.

33 yorum:

 1. Erdoğanoğlu
  Yanş ÖSYM ile yerleşmediği halde öğrencilerden 1 ve 2.sınıftan sonunda not başarı ortalamaları iyi olanlar adı geçen Üniversitelere kesin yatay geçiş yapabiliyor mu?

  YanıtlaSil
 2. Mesela 30 bindeyim ben yatay geçiş yapabiliyor muyum türkiyeye okul notlarım iyi olursa sıralamam düşük ya türkiyeye göre.var mı bu civarda sıralaması olup giden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıralamanızın Türkiye'deki okullara göre düşük olmasının bir önemi yok :) Önemli olan yatay geçiş başvurusu yapanların sıralamaları. Onun dışında ise not ortalamanızı mümkün olduğu kadar yüksek tutmaya çalışmanız lazım.

   Sil
 3. YÖK ile yerleşmeyen öğrencilerin türkiyeye yatay geçişi mevcut mu ? Sınava sonradan girseler 50 bin barajını geçseler bunu mu gösterecekler ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okula kayıt yaptırdığı sene ilk 50 bine girmiş olması lazım. Sonradan gireceği sınavın geçerliliği olmaz.

   Sil
 4. iyi günler 1. snıfta sizce yatay geçiş imkanı notlarımı kaç tutarak yapabilirim.yatay geçiş imkanlarını haberdar olmak konusunda sıkıntı yaşarmıyım.SİZ şu an hangi fakültede eğitim görüyorsunuz teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, puanlar her sene değişebileceği için bu konuda net bir cevap vermem mümkün değil. Ama ben 1. Sınıftayken 89-90 ve üzeri olanlar geçebilmişti.

   Yatay geçiş düşünüyorsanız çok dikkatli bir şekilde tüm üniversitelerin duyurularını takip etmelisiniz. Yoksa haberdar olmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

   Ben 2. Sınıfta Uşak Üniversitesine yatay geçiş yapmıştım. Şuan 4. Sınıf olarak hâlâ Uşak'tayım.

   Sil
 5. İyi günler.Ben Azerbaycan tıp universitesinin 1.sınıfını bitirdim.Ortalamam 98+ . Atatürk universitesine yatay geçiş yapmak istiyorum ,ancak bana bölüm başkanı ile konuşup kontenjan açtırmalısınız diyorlar.Bu konud beni bilgilendire bilirmisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, iyi günler. Atatürk üniversitesi kontenjan açmış zaten. Başvurunuzu yapabilirsiniz

   Sil
 6. Merhaba, belki cok alakali degil ama kardesim icin Azerbaycan dis hekimligini dusunuyoruz. Giris icin cok fazla bir kriter aranmiyor ancak butcemiz kısıtlı oldugundan yatay gecis yapmasini istiyoruz. Puani buradaki dis helimliklerinin fazlaca altinda. Yine de gecis yapma sansi vsr midir acaba? Okudugum bazi gecis şartlarında en dusuk dis yuzdeligine girmis olmak diye yaziyordu. Bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yatay geçiş yapabilmesi için YKS'de ilk 80 bine girmiş olması lazım. Bu şartı sağlıyorsa, 1. sınıftan sonra yatay geçiş için başvuru yapabilir.

   Sil
 7. Bu arada bu siralama dis icin gecerli degil mi? 80.000

  YanıtlaSil
 8. Merhaba baku de yasiyorum kiz kardesim de burda tip ya da dis okumasini istiyorum en uygun fiyatli universite hakkinda bilginiz var midir ? 70 bin de sadece dis ve eczacilik mi tercih edebilir azerbaycanda okumak icin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Tıp, diş ve eczacılık fakültelerinin hepsinin fiyatı aynı. 70 bin sıralama ile tıp tercih ederseniz çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. O yüzden diş veya eczacılık daha doğru bir seçim olur.

   Sil
 9. 120 bin ile azerbeycan dişe gitsem tekrar türkiyeye nasıl ve zaman geçiş yapabirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, diş hekimliğinde yatay geçiş yapabilmek için ilk 80 binde olmanız lazım.

   Sil
 10. Özel üniversiteye geçebilirmiyim

  YanıtlaSil
 11. Özel üniversiteye geçebilirmiyim geçersem kaçıncı yılda türkiyeye gelebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel veya devlet farketmiyor. Tıp fakültesinde yatay geçiş için ilk 50 bin, diş hekimliğinde yatay geçiş için ilk 80 binde olmanız gerekiyor.

   Sil
 12. Merhaba, kız yurtları var mı Baküde? Güvenlik durumu nasıl? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.. 🙋‍♀️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kız yurdu bulmanız biraz zor olur ancak kızlar için apartlar var. Fakat güvenlik konusunda bir endişeniz olmasın.

   Sil
 13. 95 bin sıralama ile eczacılık okuyabilir miyim Azerbaycan da

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet okuyabilirsiniz. İlk 100 binde olduğunuz için, Türkiye'ye yatay geçiş yapma ihtimaliniz de bulunmaktadır.

   Sil
 14. Merhaba bende azerbaycanda okumak istiyorum ama sonradan türkiyeye geçiş yapmak istersem yks puansız geçiş oluyormu konservatuar için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yks puanı sadece baraj puanı olan bölümler için gerekli. Okuyacağınız bölüm için YKS'de baraj puan yoksa yatay geçiş yapmanızda da bir sıkıntı olmaz.

   Sil
 15. Merhaba ben azerbaycan tıp okumak istiyorum ama hazırlıktan sonra ozel tipa yatay geçiş yapmak istiyorum ama 50 binde değilim mümkün mü acaba

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Azerbaycan'da dis hekimliği okudugunda yks puansiz sadece üniversite not ortalamasiyla geçiş yapma şansım varmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba YKS puansız yapamazsınız. YKS'de ilk 80 binde olmanız lazım.

   Sil
 17. Ben nahcivanda eczacılık hazırlık okuyorum Türkiye'de özel üniversiteye yatay geçiş nasıl yapabilirim

  YanıtlaSil
 18. merhaba yatay geçişteki yaş şartı hakkında bilgi verebilir misiniz yaşıda göz önünde bulunduruyorlarmış sanırım

  YanıtlaSil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)