Azerbaycan Tıp Eğitim DiliAzerbaycan Tıp Üniversitesinde eğitim 3 dilde; Azerice, İngilizce ve Rusça olarak görülmektedir. Hangi dilde eğitim alacağı tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır. Ve hangi dili seçerseniz seçin, hazırlık okumak zorunludur. Hiçbir şekilde sertifika falan kabul etmiyorlar. 

Azerice bölümünde, Azeriler ve Türkler çoğunlukta bulunmaktadır. İngilizce bölümünde Araplar ve İranlılar, Rusça bölümünde ise Azeriler ve Ruslar çoğunluktadır. Ama bu çoğunluklar sizi yanıltmasın, İngilizce bölümünde çok fazla Türk öğrenci de var ancak azınlıkta kalıyorlar.


Ben eğitim dili olarak Azerice'yi seçmiştim. Aslında ilk başta İngilizce istiyordum ancak vazgeçmem için birçok sebebim olmuştu. Okulun hazırlık eğitiminde asla İngilizce'yi öğrenmek mümkün değil. Ek olarak mutlaka özel bir kursa gitmek gerekiyor. Tek güzel yanı Bakü'de dil kurslarının fiyatının çok uygun olmasıydı. Ancak hem okul, hem kurs olunca yoğun bir tempo oluşuyor. Tabi bu durum sizin İngilizce seviyenize göre de değişiyor. Ancak ben 2. sınıfa gelip, ders çalışırken hâlâ sözlük kullanan arkadaşlar gördüm. Çünkü okul ve hocalar bu anlamda gerçekten çok yetersiz. Ayrıca İngilizce'yi de Rus aksanıyla konuşmaları ayrı bir problem.

Azerice eğitimin en önemli artısı, tıp eğitiminin İngilizce'ye göre çok daha kaliteli olması. Bu durum sınav sonuçlarına da yansıyordu. Bu sebeple Azerice'dekilerin not ortalamaları da, İngilizce'de okuyanlara göre çok daha yüksek oluyor. 

Azerice'yi seçtikten sonra benim Azerice'yi öğrenmem sadece birkaç ay sürmüştü. Hazırlıktan sonra Azerice'yi %90 anlar hâle gelmiştim. Ancak 4 sene boyunca hiç Azerice konuşmadım. Çünkü ister hocalar olsun, ister diğer Azeriler olsun; Türkçe'yi çok rahat bir şekilde anlayabildikleri için Bakü'de Türklerin geneli Türkçe konuşuyor. Ben de o yüzden hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca hem dersleri Azerice olarak iyi anlayabiliyordum, hem de Türkçe kitaplar alarak derslere Türkçe çalışıyordum. Hocalar da bu konuda yardımcı oluyordu. Sınavlarda bile Türkçe cevap vermenizi veya Türkçe anlatmanızı problem etmiyorlardı. Hatta bazı hocalarım bana bizzat Türkçe kaynaklar önermişti çalışmam için. Ayrıca yine ödevleri de Türkçe hazırlayabiliyordunuz. Bu yönden sağolsunlar çok rahat etmiştim.

Siz de tercihinizi yaparken bu durumları göz önünde bulundurabilirsiniz.

5 yorum:

 1. Azerbaycan dili ile hazirliga baslasak. Sonra yilin sonunda. Ingilizce sekilde bolumu
  Okuyabilirmiyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veya bi sinavmi girmemiz gerek

   Sil
  2. Merhaba, hayır seçtiğiniz dilde eğitim görmek zorundasınız

   Sil
 2. Merhaba ben Azerbaycan tıp birinci sınıfa başlıyorum bu yıl merak ettiğim konu türkçe alabileceğimiz tıp kitapları var mı satan yerler var mı yada lazım oluyor mu teşekkür ederim şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet üniversitenin karşısında Türkçe kitaplar ve Türkçe kitapların fotokopilerini satan kırtasiyeler var. Oradan temin edebilirsiniz. Dersleri daha iyi anlamak istediğiniz zaman Türkçe kitaplar ihtiyaç duyuyorsunuz. Ancak mesela Anatomi gibi bir derste Türkçe kitaba gerek yok.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)