Azerbaycan Tıp'a YÖK'süz Kaydolmak

Yazıya başlamadan önce; Azerbaycan Tıp Üniversitesi'ne YÖK'süz kaydolmak için başvuru tarihleri ve gereken şartlar üniversite tarafından açıklandı. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Şimdiye kadar, Azerbaycan Tıp Üniversitesine hep YKS puanıyla yerleşme konusunda bilgi vermiştim. Bildiğiniz üzere YKS ile yerleşenler YÖK tarafından gönderiliyor ve 3. sınıf sonuna kadar okuduktan Türkiye'ye dönüş yapıyorlar. Peki ''YÖK'süz olarak gitmek mümkün mü?'' veya ''YÖK'süz gidenlerin farkı ne?'' diye sorular da çok geldiği için bu sefer de YÖK'süz olarak kaydolmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. :)

Öncelikle evet, Azerbaycan Tıp Üniversitesine, sadece diplomanızla birlikte başvurarak kayıt yaptırmak mümkün. Hatta üniversiteyi YÖK'lü olarak 40 kişi kazanıyorken, yaklaşık 100 civarı öğrenci de YÖK'süz olarak kayıt yaptırıyor. Bu olay maalesef ki YÖK'lü öğrenciler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Kesinlikle herkesi genelleyerek bir yargıda bulunmak istemem ancak YÖK'süz gelen öğrencilerin birçoğu YKS'ye bile girmemiş oluyor. Ve maalesef ki yine birçoğunun amacı eğitim görmek olmuyor. YÖK'süz sayısının bu kadar çok olması sebebiyle de, hocalar bir süre sonra Türklerin tamamını dersle alakası olmayan tipler olarak görmeye başlıyor. Gerçekten çok acı bir durum. 

Bu durumdan elbette, bir hedefi olarak gelen tüm YÖK'süz öğrencileri tenzih ederim. Çünkü gerçekten çok idealist olanları daima görüyorum, hatta YÖK'lülerin bazılarından daha sorumluluk sahibi olanlarını da gördüm. Zaten amacım da asla böyle bir ayrım yapmak değil. Asla her insan aynı olamaz. Ama lütfen YÖK'süz olarak gelip bu üniversitede eğitim görmek istiyorsanız, gerçekten tıp fakültesinde okumak istiyor musunuz emin olun. Aksi takdirde kendiniz için de çok büyük zorluklar olacak. Şimdi o zorluklara değineyim.YÖK'süz olarak kayıt yaptıran her öğrenci mezun olana kadar Azerbaycan'da okumak zorunda. Yani 3. sınıftan sonra dönmeleri gibi bir durum söz konusu değil. Yatay geçiş yapabilmeleri için de YKS'de ilk 50 bin barajını geçmiş olmaları gerekiyor. Ancak bu barajı geçenlerin de ilk 3 sene yatay geçiş yapması çok mümkün olmuyor. Çünkü yatay geçişlerde en çok YKS puanına bakıldığı için YÖK'lü arkadaşların önüne geçmeleri çok zorlaşıyor. Mezun olduktan sonra ise denklik alabilmek için STS'ye girmeleri gerekiyor. En zorlayıcı kısım da bu oluyor zaten. Ve de 6 sene okumak zorunda kalırlarsa YÖK'lü öğrencilere göre 2 kat okul ücreti ödemiş oluyorlar. Ama tabi ki, gerçekten tıp okumak isteyen tüm arkadaşlar bu zorlukları aşacaktır. :)

Kayıt aşaması ise YÖK'lü öğrencilerden farklı olarak, üniversitenin belirli bir kontenjanı olduğu için erken davranmayı gerektiriyor ve de duruma göre mülakata çağrılabiliyor.

Kayıt yaptırılabilecek 3 fakülte mevcut. Tıp, diş hekimliği, eczacılık. Öğrenci isteğine göre bu fakültelerden birine kaydını yaptırabiliyor. Bildiğiniz üzere YKS ile sadece tıp fakültesine öğrenci alımı vardı. O yüzden diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde sadece YÖK'süz öğrenciler bulunuyor.

Son olarak da belirtmek isterim ki, Azerbaycan Tıp Üniversitesinin, Türkiye'de kesinlikle bir kayıt ofisi bulunmamaktadır. Kendilerini resmi temsilcilik veya kayıt ofisi diye tanıtan her kurumun tek amacı sizden para koparmaktır. YÖK'süz olarak kayıt yaptırmak için üniversitenin belirttiği tarihte gerekli belgelerle, bizzat Bakü'ye üniversiteye giderek başvurmanız gerekiyor. Başka sorularınız varsa yine aşağıdan sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Kayıt için başvuru tarihleri ve gereken şartların bulunduğu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

13 yorum:

 1. '' Ve de 6 sene okumak zorunda kalırlarsa YÖK'lü öğrencilere göre 2 kat okul ücreti ödemiş oluyorlar. '' burda neyi kast ettiğinzi anlamadım sts ile türkiyeye dönemeyince 6 yıl fazladan mı okunuyor ve 3yıldan sonra türkiyeye dönülmesi imkansız mı kontenjan açığı olsa bile?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yatay geçişten bahsetmiştim :) Yatay geçişle Türkiye'ye dönemeyen biri 6 sene Azerbaycan'da okuyacak sonuçta. Ancak YÖK'lüler yatay geçiş yapmasa bile 3. sınıf bitiminde Türkiye'ye dönüyorlar ve kalan 3 seneyi Türkiye'de okuyorlar. Yoksa fazladan okumak gibi bir durum yok elbette :) STS'ye zaten okul bittikten sonra giriliyor.

   YÖK'süzlerin Türkiye'ye dönmeleri imkansız değil tabii ki. Ancak ilk 3 sene çok zor olduğunu belirtmek istemiştim. Çünkü YÖK'lü öğrencilerin YKS sıralamaları çok daha yüksek olduğu için, açılan kontenjanları genellikle YÖK'lüler dolduruyor. YÖK'süzlerin ise 4. ve 5. sınıflarda (yani YÖK'lüler gittikten sonra), geçiş yapabilme ihtimalleri artıyor. Ancak not ortalamasının iyi olması lazım elbette.

   Sil
  2. YÖK'süz öğrenciler için 4 ve 5 te geçiş var mı yani?

   Sil
 2. merhabalar yöksüz gidilip zorda olsa yatay geçiş yapılabiliyor demişsiniz.Daha önce yapan oldu mu ? Gerçekten zorda olsa mümkün mü ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanıdığım biri yok ama bu sene 2. sınıflardan birini 1. yedek olarak gördüm bir üniversitenin listesinde.

   Sil
 3. Merhabalar mülakata giren birisinden tam olarak nasıl olduğunu öğrenme şansımız mümkün müdür acaba,teşekkür ederimm.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba mülakat türkçemi oluyor yoksa kayıt olurkenki seçtiğimiz dildemi oluyor ?

  YanıtlaSil
 5. Tekrardan merhaba ben ingilizce okumak istiyorum ama ingilizcem o kadar iyi değil derdimi anlatacak kadar biliyorum hazırlıkta geliştiririm diye düşünüyorum mülakatta konuşamazsam ingilizce benle azeri türkçesiyle konuşlarmı ?

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar ben Azerbaycan tıp üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum sınava girdiğim senenin puanı ve sıralaması tutuyor belgelerim de onaylandı fakat yöksüz olarak alıyorlar. Yök ile konuştum ek kontenjan ile alabileceklerini söylediler. Fakat üniversiteden bir dönüş alamıyorum bu konuda bir bilginiz var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben yatay geçişle aldıklarını hiç görmedim ama eğer YÖK öyle dediyse üniversitenin ek kontenjan açmalarını sağlamalısın. Biraz zor bir durum, onlar merkezi yatay geçişin ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bakü'deki TC Eğitim Müşavirliği ile mutlaka görüşmelisin, belki onlar yardımcı olabilirler.

   Sil
 7. Merhaba size bir sorum olacak ben yöksüz kayıt yaptırmak istiyorum tıp için size sorum 7 yil sonunda denklik sinavi açılır mı hemen girebilmem için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet bu sınav her sene düzenli olarak yapılıyor.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)