Bakü'de Gezilecek YerlerDünyanın en yaşanabilir şehirleri listelerinde üst sıralarda bulunan Bakü'nün, birçok turiste göre göz kamaştırıcı bir güzelliği var. Burada okuyan bir öğrenci olarak buna ben de sonuna kadar katılıyorum. Bu sebeple üniversitedeki ilk 4 yılımın en güzel yanlarından biri de bu şehir oldu. Tabi ki asla bir İstanbul olamayacak olsa da Türkiye'nin birçok şehrinden daha güzel olduğunu söylesem yalan olmaz herhalde.Targovi Caddesi


Nizami caddesi olarak da bilinen bu cadde, turistler tarafından en çok rağbet gören yerlerden biri konumunda. Targovi kelimesi Rusça'da tüccarlar caddesi anlamına geliyor. Dünyanın en pahalı yerlerinden biri olarak kabul edilen bu caddede, birçok ünlü uluslararası markanın yanı sıra, çeşitli kafeler, restoranlar, eğlence mekanlarıyla birlikte Türkiye'nin Mado, Özsüt gibi ünlü markaları da bulunmakta. Trafiğe tamamen kapalı olan Targovi caddesi, geceleri de muhteşem ışıklandırmalarıyla süsleniyor.
Aynı zamanda Yılbaşı, Nevruz gibi Azerbaycan için önemli bayram günlerinde burada platformlar kuruluyor, konserler veriliyor ve bayram tüm coşkusuyla burada kutlanıyor. Böyle günlerde adım atacak yer bulmak zorlaşıyor.


Bakü BulvarıHazar Denizi kıyısı boyunca uzanan bulvar Bakü'de en keyifli vakit geçirilecek yerlerden biri. Aynı zamanda bulvar boyunca uzanan Deniz Kenarı Milli Parkı da Avrupa'nın en büyük 2. milli parkı konumunda.


Çok güzel restoranların, kafelerin, AVM'lerin bulunduğu bulvarda isterseniz mini bir tren de 5 manat karşılığında sizi bulvarın başından sonuna kadar gezdiriyor. Ayrıca bulvarın bir ucunda, tüm manzarayı görebilmenize imkan tanıyan, Şeytan Çarkı ismi verilen dev bir dönme dolap bulunuyor. 
Alev KuleleriVe tabi ki Bakü'nün simgesi haline gelmiş olan Alev Kuleleri... Türk mühendisler tarafından inşa edilen bu görkemli binalar, tam 190 m uzunluğunda. Şuan kültür merkezi ve rezidans olarak hizmet veren bu 3 bina, geceleri muhteşem led ışıklandırmalarla birlikte görsel bir şov sunuyor.
İçeri ŞehirOrta Doğu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan İçeri Şehir turistler tarafından da oldukça yoğun ilgi görüyor. Oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bu sokaklarda dolaşırken tarihe tanıklık etmekle birlikte, geleneksel yemekleri yiyebilir, müzeleri gezebilir, hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilirsiniz. Burada bulunan Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kalesi ile birlikte 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren İçeri Şehir'de, turistik bir yer olmasının yanısıra yaşam da devam etmekte. Keza halihazırda ben de burada yaşıyorum :)

0 yorum:

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)