Azerbaycan Tıp Üniversitesinde Türklere Karşı Tutum Nasıl? Hangi Ülkelerden Öğrenciler Var?

Bu yazıda artık Azerbaycan geneli değil de, üniversitemdeki duruma değineceğim için önceki yazımdan biraz farklılıklar olacak. Çünkü üniversitede belirli bir yaş kitlesiyle muhatap olduğumuz için maalesef aramızda sokakta olduğu kadar büyük bir bağ olmuyor. Elbette bu algıyı kıranlar var ancak genel durum bu şekilde. Türkler ve Azerbaycanlıların arasındaki iletişim şekli, diğer milletlere göre yine büyük oranda farklı tabii ki. En azından iletişim çok daha kuvvetli. Ancak Azerbaycan dilinde eğitim verilen bir sınıfta işler bir nebze değişiyor. Bu sınıflarda diğer milletlerden öğrenciler yok denecek kadar az. Sınıflardaki dağılım ise 7-8 Azerbaycanlı, 4-5 Türk olacak şekilde bulunuyor.Her ne kadar aynı milletten olsak da kültür farklılıkları, yaşadığımız devletlerin farklılıkları, gündemlerimizin farklılıklarıyla birlikte; Azerbaycanlılarla olan iletişimimiz Türklerin kendi aralarındaki iletişimi kadar olamıyor. Sınıflardaki 4-5 Türk'ün de kendi arasında vakit geçirdiğine şahit olup, Azerbaycanlıların düzenlediği organizasyonlara Türkleri çağırmadığı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer Azerbaycanlılara tamamen uyum sağlayacağınızı, çok iyi anlaşacağınızı düşünüyorsanız; biraz hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz bulunuyor. Bir başka faktör de Azerbaycanlıların liseyi 3 sene okumalarıyla alakalı olarak aramızda en az 2-3 yaş fark olması. Bu da, az da olsa iletişimi etkileyen faktörler arasına giriyor.


Bir de eklemeden geçemeyeceğim bir durum var. Üniversitemizdeki, YÖK'süz öğrenciler başta olmak üzere Türklerin derslere olan ilgisi genele bakıldığında çok az görünüyor. Hem öğrenciler hem de hocalar tarafından. Derslerine çalışan arkadaşlarımız, çok başarılı olmasına rağmen; maalesef ilgisiz arkadaşlarımızın sayısı daha fazla. Bu durum da Türklere bakış açısını değiştiren durumlardan biri oluyor. Umarım bu algı en kısa zamanda tamamen kırılır. 

Üniversitede, Azerbaycanlılarla sıkı dostluklar kuramasak da; canımızın ve kanımızın bir olduğu bir gerçek :) Bu sayede, daima onlarda kendimizden bir parça bulabiliyoruz. Bundan dolayı birçok zaman tatlı bir sınıf ortamı da oluşuyor. Yurt dışında okuyor hissine fazla kapılmıyorsunuz. Tabi bunları hep Azerbaycan dili bölmesi için söyledim. İngilizce bölümde okuyan arkadaşlar için durum daha farklı oluyor. Zaten İngilizce bölümünde, Azerbaycanlı görmeniz çok düşük bir ihtimal. Sınıflarda karışık bir şekilde birkaç Türk'le birlikte; İranlılar, Araplar, Afrika'dan gelen öğrenciler bulunabiliyor. 


Üniversitede yabancı öğrenci sayısı gerçekten çok fazla. Azerbaycanlılardan sonra en çok Türk ve İranlı öğrenciler bulunuyor. Bunlardan her ikisinin de sayısı oldukça fazla olduğu gibi Azerbaycanlıların sayısına da yakın diyebilirim. Azınlıkta ise Cezayir, Suriye, Mısır, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Fas, Hindistan gibi ülkelerden gelen öğrenciler bulunmakta. Ancak bu öğrencilerin de azınlık olduğuna bakmayın, sayıları oldukça fazla. En az miktarda ise Rusya ve Ukrayna'dan gelen öğrenciler bulunmakta. Onların da tamamı Rusça bölümünde eğitim görüyor.
 

24 yorum:

 1. Abla bu sene pandemiden dolayı sence sıralamalar ne kadar etkilenir 35 k ya kadar ilerler mi ya da 33k da filan mı kapatır tahmini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben pandemiyle alakalı olarak sıralamada ciddi bir oynama beklemiyorum açıkçası. 30k'nın gerisine düşmesi yüksek bir ihtimal ancak 35k olur mu bilemiyorum.

   Sil
 2. 30-33k bandında olur umarım

  YanıtlaSil
 3. Seneye atüye gelmek çok istiyorum inşallah nasip olur ya

  YanıtlaSil
 4. Bu sene demek istedim lxöclöcöx

  YanıtlaSil
 5. 34k da gelme ihtimali nedir sizce ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor ama gelirse de ucu ucuna gelir diye düşünüyorum

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba rüşvet duyumları doğru mu? Herkesten mi rüşvet alınıyor? Dersinde başarılı olanlardan da mı rüşvet alınıyor yoksa dersinde başarısız olan sınıfta kalma durumunda olanlar mı rüşvet vererek geçiyorlar? Bizi bu konuda aydınlatırsan çok memnu olacağız. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben 3 sene boyunca tek kuruş rüşvet vermedim. Rüşvet verenler, derslerle alakası olmayan tipler oluyor genelde.

   Ülkede rüşvet olayları var elbette ancak kimse sizden zorla rüşvet almıyor. O konuda içiniz rahat olabilir :)

   Sil
 8. Tercih edeceklere söylüyorum etrafınızda tercih yapacak insanlara söylemeyin şansımız artsın

  YanıtlaSil
 9. Yukarıda zor demişsiniz ama ben sıralamaları incelemedim buranın sıralaması çok oynak 2 yıl önce 40k ile ondan önceki yıl 25k ile kapatmış yani bu yıl da gerileyebilir ama inşallah geriler gireceksem de ucu ucuna gireyim :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önceki yıllarda 20-25k arası oluyordu hep. Çünkü o zamanlar dolar 2-3 civarındaydı. Ancak doların patlama yapıp, sadece bir senede 6-7 olmasından dolayı, o sene 39k ile kapattı. Ancak ondan sonraki sene tekrar yükseldi. Yani bu okulun taban sıralaması, normalde diş hekimliği fakülteleriyle hemen hemen aynı seviyede oluyor. Oynama sadece 1 yıl olmuştu, o da dolardan dolayı.

   Sil
  2. İnşallah hakkınızda hayırlısı :)

   Sil
 10. Ben de düz mantık koronadan dolayı insanların ekonomik durumu düştü bi çok insanın daha doğrusu bakalım inşallah gelir iyi dilekleriniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 11. sayfanız için çok teşekkürler ansiklopedi gibi resmen.ben Türkiye de çalışıyorum ev aile hayatı ama tıpta okumak istiyorum lise hayatından dolayı burada yerleşmem pek mümkün görünmüyor. devvamsızlık açısından esnek olabilirmi acaba ayda 12 13 gün gelip gitmekle mümkün olurmu teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, asıl ben teşekkür ederim :) Maalesef devamsızlık konusunda çok katılar. Gitmediğiniz her derste, ortalamanız düşüyor. Rapor falan da kabul edilmiyor. Sadece acil durumlarda dekanlıktan özel izin alarak devamsızlık yapabilirsiniz ancak o da dersten kalmamanız için, yoksa ortalamanız yine düşüyor. Ortalama neden düşüyor derseniz, diğer yazılarda açıklamıştım sanırım; 100 puanlık sistemin 10 puanı devamsızlık üzerinden değerlendiriliyor.

   Sil
 12. ilginize tkrardan teşekkürler,
  devvamsızlıktan puan düşüyor kısmını anlamadım.kusuruma bakmayın. devamsızlık yapınca derstenmi kalıyoruz 100 puan üzerinden ders notu mu düşüyor. teşekkürler saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu yazıda biraz bahsetmeye çalışmıştım, sınav sisteminden ve devamsızlığın ortalamaya nasıl etki ettiğinden:
   http://www.hilaletr.com/2020/05/azerbaycan-tp-snav-sistemi.html

   Sil
 13. ben eczacılık okumak istiyorum. not ortalamam 88. Skype üzerinden mülakatlarda ne gibi sorula r soruluyor? gireblme olasılığım yüksek mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Eczacılık fakültesine girişte sorun yaşayacağını sanmıyorum. Mülakatta tıp fakültesiyle benzer sorular soracaklardır. Çünkü tüm fakültelerin hazırlık eğitimi ortak yapılıyor.

   Sil
 14. Merhaba bu sayfadan birçok cevabımı aldım bu yıl yöksüz olarak gelmek istiyorum tıp okumayı çok istiyorum türkiyede bazı sebeplerden dolayı tutmadığı için buraya yöksüz gelmeyi düşünüyorum tek aklima takılan şey 6 yıl sonunda hatta hazırlıkla birlikte 7 yıl türkiyeye dönüşte sıkıntı olur mu denklik sınavı çok mu zordur derslerini düzenli takip eden çalışan biri ıçın geçmek sıkıntılı olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 7 yılı bitirdikten sonra denklik başvurusu yapacaksınız. Denklik sınavı dışında bir sıkıntı yaşamazsınız ancak bu sınavın gerçekten çok zor olduğunu belirteyim. Sınavı geçebilen çok az kişi oluyor. Sene kaybı yaşamamak için 1. sınıftan itibaren dersleri çok sıkı tutmanız lazım. Kişiye göre başarı ihtimali değişeceği için bir tahmin yapma imkanım yok maalesef. Ben ilk 50 binde olmayan birinin tıp okursa çok daha fazla zorlanacağını düşünüyorum. Sıralamanıza göre tercih yaparsanız başarı ihtimaliniz çok daha artar. Örneğin; ilk 50 bin ise tıp, ilk 80 bin ise diş, ilk 100 bin ise eczacılık gibi.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)