Azerbaycan Tıp YÖK'süz Kayıt İçin Gerekenler (2021-2022)

Azerbaycan Tıp Üniversitesi'ne YKS ile yerleşemeyip, YÖK'süz olarak kaydolmak isteyenler için üniversite geçtiğimiz günlerde bu senenin takvimini ve gerekenleri açıkladı. Eğer bu şekilde kaydolmayı düşünenler varsa, bu yazıdan gerekli bilgiye sahip olabilir.Öncelikle yayınlanan takvimle başlayalım:

05.05.2021 - 05.11.2021 - İnternet üzerinden online kayıt için başlama ve bitiş tarihi

10.09.2021 - 15.11.2021 - Belgeleri kabul olunan adaylar için online mülakatın tarihi

20.08.2021 - 23.11.2021 - Mülakatı başarıyla geçen adayların hazırlık sınıfı için kesin kayıt tarihi

Ocak 2022 - Hazırlık eğitiminin başlama tarihi

Temmuz 2022 - Hazırlık eğitiminin bitiş tarihi

Temmuz 2022 - 1. sınıfa geçiş için yeterlilik sınavı

15.09.2022 - 1. Sınıfın başlama tarihi

"2021-2022 Eğitim Öğretim yılında derslerin online mı yüz yüze mi başlayacağı önceden öğrencilere haber verilecek." Azerbaycan Tıp Üniversitesi


KAYIT İÇİN ÖNEMLİ ŞARTLAR:

- Üniversitenin de resmi açıklamasına göre, okula kayıt için hiçbir şirket, kuruluş veya kendini kayıt ofisi diye tanıtan kurumlar üniversite tarafından tanınmıyor. Kayıt işlemlerini bizzat kendiniz gerçekleştirmelisiniz.

- Üniversitenin sitesindeki kayıt sisteminden kendi hesabınızı açmalısınız.

- Hesabı açarken istediğiniz eğitim dilini ve fakülteyi doğru seçmelisiniz. Sonrasında değiştirmek mümkün olmayacak.

- Kayıt için istenilen belgelerin taranmış hâllerini kayıt sisteminden göndermelisiniz.

- Bilgileriniz ve belgeleriniz kontrol edildikten sonra, size online olarak yapılacak olan mülakat için gün ve saat verilecek. Mülakata katılmak zorunludur ve mülakata katılabilmek için 70$ ödeme yapmanız gerekmektedir. Mülakatta sorunsuz bir internetiniz ve kameranız olmalıdır.

- Mülakatta seçtiğiniz eğitim diliyle birlikte, lise düzeyinde Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerden soru verilebilir. (Sorulsa bile basit sorular olacağına eminim.) Hem sorulara verdiğiniz cevaplara hem de seçtiğiniz dile yatkınlığınıza puan verilecek. Ayrıca kendiniz ve gelecek planlarınız hakkında da bilgi vermelisiniz.

- Mülakat sonucunda size 24 saat içerisinde bilgi verilecek. Kabul olunduğunuz takdirde kayıt için gerekli belgelerin asıllarını okula vermeli ve hazırlık senesinin ücreti olan 3000 doları yatırmalısınız.

- Derslerin başlama tarihleri ise en son açıklanacak ve size bilgi verilecektir.

- Azerbaycan Cumhuriyeti kanunlarına göre AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz enfeksiyonu bulunanlara oturma izni verilmemektedir. Sizde bunlardan birinin olmadığına emin olmalısınız. Oturum izni başvurusu yaparken sağlık muayenesinden geçeceksiniz.

*Mülakat sadece YÖK'süz kaydolanlar içindir. YÖK tarafından yerleşenler için geçerli değildir.


KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

- Pasaport (Fotoğrafınızın olduğu sayfa) (En az 1 senelik olmalı)

- Lise Diploması (Azerice, İngilizce veya Rusça çevirisi)

- Diploma notu en az 65 olmalı veya TYT puanı en az 180 olmalı

- Varsa Dil Sertifikası (IELTS veya TOEFL)

- Son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf

Bu belgeler üniversitenin internet sitesi üzerinden gönderilmeli. Kabul olunduğu takdirde asılları üniversiteye teslim edilecektir.


KAYIT YAPTIRILABİLECEK FAKÜLTELER

Tıp Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Halk Sağlığı Fakültesi

ONLINE KAYIT İÇİN İNTERNET ADRESİYÖK'süz kayıt hakkında görüşlerimi paylaştığım yazıya buradan göz atabilirsiniz.

44 yorum:

 1. Merhabalar benim babam devlet memuru ve hizmette yeteri kadar çalıştığı için yeşil pasaport hakkı var bir başka deyişle benimde yeşil pasaport hakkım var o pasaport geçerli midir acaba? bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben de yeşil pasaport kullanıyorum. Şuan Azerbaycan'a vize gerekmiyor ancak gerektiği zamanlarda da, yeşil pasaport için vize gerekli olmuyordu. Oturum izni işlemleri falan daha hızlı halloluyordu. Yani yeşil pasaport daha avantajlı oluyor :)

   Sil
 2. Merhabalar. Lise diploması yerine mezuniyet belgesi yeterli oluyor mu? Kayıt için istenilen belgelerin teslim süresi ne kadar? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı bir şekilde mezuniyet belgesi de kabul edilecektir diye düşünüyorum. Ancak her ihtimale karşı, diploma; geçerliliği daha fazla olan bir belge. Biz kayıt yaptırırken diplomamızı aldılar ve onlarda kaldı. O yüzden risk almanızı tavsiye etmem :)

   Belgelerin teslimi normalde Eylül ayının başlarına kadar, hatta Eylül ayının içerisinde de devam ediyordu. Ancak şuan pandemi sebebiyle Azerbaycan'da sokağa çıkma yasağı var ve uçuşlar açık değil. Açık olsa bile, yurtdışından gelenler 14 gün boyunca istediği bir adreste karantinada kalıyor. O yüzden şuan için kayıt tarihinin ne zaman olacağı belli değil. Keza takdir edersiniz ki okulların açılacağı tarih bile henüz açıklanmadı :) Şimdilik sadece online kayıtların tarihinden eminiz.

   Sil
 3. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Diş hekimliği için diploma notu biri 70 diyor sizde 65 yazıyor ve benim diploma notum 65. Bunu en doğru bir biçimde nasıl öğrenebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :)

   Okul sitesinde 65 yazıyor, şu şekilde:

   ''Türkiyə: Lisey diplomu minimal bal 65% və ya TYT imtahanın minimal balı 180''

   ''Türkiye: Lise diploma puanı minimum 100 üzerinden 65 veya TYT sınavının puanı minimum 180''

   Sil
 4. Lise diploma puanı 65 olmasa da tyt yeterli anladığım kadarıyla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet okul sitesinde yazana göre öyle bir anlam çıkıyor. Diğer ülkeler için sadece diploma puanından bahsedilirken, Türkiye için ''veya TYT Sınavı'' şeklinde bir ekleme yapılmış.

   Sil
 5. Teşekkür ediyorum. Zahmet edip cevap vermeniz bile kıymettir. İyi akşamlar dilerim

  YanıtlaSil
 6. Lise diplomam kayıp benim de asli gidibir mezuniyet belgesi götürsem olur mu diploma yerine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer okuduğunuz liseden almışsanız evet, geçerli olacaktır.

   Sil
 7. ERDOĞANOĞLU
  Selam...
  Tıp tercih eden kişi Temel Tıp diye geçen kelimeyi mi seçecek. Bizde ÖSYM 'nşn denklşk için kabul ettiği hangi Tıp?

  YanıtlaSil
 8. Erdoğanoğlu
  O zaman YÖK 'süz giren öğrenciler ne kadar başarılı olsalar bile kesinlikle TÜRKİYE' deki Tıp Fakültelerine yatay geçiş yapamayacaklardır. Doğru mu düşünüyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, elbette yapabilirler ancak ilk 3 sene çok zor. Sonrasında biraz daha kolaylaşıyor. Ama tabi bu, ilk 50 bine girmiş olanlar için geçerli. Diğerlerinin yatay geçiş hakkı yok.

   Sil
 9. merhabalar tıp fakültesine yök süz giren öğrencilerin yıllık ödeyecekleri fiyat değişiyor mu ve yatay geçiş şansları var mı eğer yoksa denklik durumları nasıl oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayır ücret kaydolurken ne söylenmişse öyle devam eder. Ücret değiştiğinde bile, önceden kaydolan öğrencileri etkilemiyor.

   Sıralama olarak ilk 50 bindeyse yatay geçiş şansı her zaman var, ancak ilk 3 sene çok zor. Çünkü Yöklülerden bile 4-5 kişi geçebiliyorken, yöksüzlere hiç sıra gelmiyor. Fakat 3. Sınıftan sonra Yöklüler Türkiye'ye geçmiş olacağı için, yöksüzlerin şansı yükseliyor.

   İlk 50 binde olmayan yöksüzler için yatay geçiş şansı hiçbir zaman yok. Mezun olduktan sonra denklik başvurusunda bulunması lazım.

   Sil
 10. Merhabalar hala kayıt devam mı üniversite için ve ÖSYM puanı lazım mı yoksa başkası bana dedi lazım değil

  YanıtlaSil
 11. Bana dedi sadece diploma yeterli

  YanıtlaSil
 12. Diş hekimliğinde de mi yatay geçiş işin yöksüz girenler için soruyorum 50 bin sıralamasına girmek gerekli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, diş hekimliği için gerekli olan sıralama barajı 80 bin olduğundan dolayı sanırım 80 bine girmiş olmak gerekli.

   Sil
 13. Ee ama 80 bine girsek zaten yöksüz sınavsız gelmeyiz Türkiyede okunur o sıralamayla özellerde diyelim ben 200,300 bine girdim diş okumaya geldim oraya yatay geçiş yapamıyor muyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman yatay geçiş yapamazsın, okulu Azerbaycan'da bitirip denklik almaya çalışman lazım.

   Sil
 14. Hayır oluyormul notlarını yüksek tutarsan oranın öğrencileri bilgilendirme amaçlı ınst bi hesapları var onlara sordum ortalaman yüksek olursa geçiş yapılabilirmiş

  YanıtlaSil
 15. Merhaba mülakatta hangi dil ile başvurduysak o dille konuşulması istenmiş. Azerice seçtiysek Azerbaycan Türkçesi yerine Türkçe konuşsak bir sorun olur mu ya da ingilizce seçtiysek ingilizce seviyemizin hazırlıktan önce ne olması gerekir .Cevaplarsanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Azerice için herhangi bir sorun yok. Türkçe konuşabilirsiniz. Ancak İngilizce için az çok bir altyapınızın olması beklenebilir.

   Sil
 16. İyi akşamlar ben şuan kayıt yaptım da yöksüz ama şuan mülakatı bekliyorum zorluk derecesi nasıl acaba öğrenebilir miyim yada ne soruyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, konunun içinde de bahsettiğim gibi; mülakatta seçtiğiniz eğitim diliyle birlikte, lise düzeyinde Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerden soru verilebilir. (Sorulsa bile basit sorular olacağına eminim.) Ayrıca kendiniz ve gelecek planlarınız hakkında da bilgi vermelisiniz.

   Sil
  2. merhaba ben de kaydımı yaptım 70 doları ödeyip dekontumu yolladım fakat geri dönüş alamadım ne zaman dönüş yapılıyo bir bilgin var mı ?

   Sil
 17. Azarbeycan üniversitelerine enson kayıt taihini öğrenebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her üniversite için farklıdır. Hangi üniversiteyi veya bölümü öğrenmek istiyorsunuz?

   Sil
 18. Merhabalar kayıdımı tamamladım, evlakalarım incelenme aşamasında şuan, ne zaman sonuçlanır acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 10 Eylül'de mülakatlar başlayacağı için 10 Eylül'e kadar sonuçlanmış olur diye düşünüyorum.

   Sil
  2. Merhaba bana yardımcı olabilir misin kayıt olmaya çalışıyorum ama bir türlü beceremedim bende diş hekimliği için başvuruda bulunacağım yardım edersen çok sevinirim

   Sil
  3. Mailden ulaşabilirsen yardımcı olurum tabi.
   radomad24@gmail.com

   Sil
 19. Merhaba ben azarbeycana yöksüz tıp için gelmek istiyorum da kafama takılan bişey var benim sıralamam ilk 50binde değil türkiyeye yatay geçiş hakkım yok biliyorum peki ben derslerimi iyi tuttuğum sürede hazırlıkla birlikte 7 yıl sonunda türkiyeye gelme konusunda sıkıntı yaşar mıyım denklik sınavı varmış bildiğim kadariyla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ilk 50 binde değilseniz tıp fakültesini tavsiye etmiyorum, sonrasında çok zorlanabilirsiniz ama tabi yine sizin tercihiniz :) Diğer bölümleri de düşünebilirsiniz

   Sil
 20. 1-)Merhaba Azerbaycan tıp üniversitesine web sitesinden kaydolmak istiyorum ama beceremiyorum evrak işleri vs. Şirketlere kalsa 1 haftada ön kayıt işlemlerim bitecek ve mülakata gireceğim ama kendim bilgisizim bu konuda lütfen yardımcı olur musunuz?
  2-)Sıralamam 110 bin yani ilk 80 bin barajında değilim ve diş hekimliği okumak istiyorum Bakü de okumak yanlış bir tercih mi orada okurken şu anda Türkiye’de 1.sınıf diş hekimliği okuyan arkadaşlarım var onların notlarının bana yardımı olmazmı ve aile yakınımızın diş polikliniği var yaz tatillerinde onun yanında durmamın bana faydası olmaz mı bu durumda hala bu bölümü okumak mantıklı mı cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, şirketlere kesinlikle para ödemeyin. Biraz kurcalarsanız online başvuru herkesin yapabileceği kadar kolay.

   Ben sadece derslerde zorlanabileceğinizi söyleyebilirim. Ancak Türkçe kaynakların ve notların oldukça faydası olur. Hatta elinizden geldiği kadar Türkçe kaynaklardan çalışmanızı tavsiye ederim. Klinik derslere geçtiğiniz zaman poliklinikte olmanın faydası da olacaktır elbet.

   Sil
 21. Bu mülakata giren yokmu yawf ne soru soruyorlar acaba

  YanıtlaSil
 22. arkadaşlar mülakata giren kimse yokmu nasıl tarz soru soruyorlar zorlama varmı

  YanıtlaSil
 23. Mülakata giren var mı

  YanıtlaSil
 24. Merhaba sadece lise diplomasına tip fakültesi yada dış hekimliği okuyabilirmiyim sınavsız geçiş varmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayır YKS'den barajı geçmiş olmanız lazım.

   Sil
 25. Arkadaşlar bu kadar yabani olmayın kimse mi mülakata girmedi şimdi

  YanıtlaSil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)