Azerbaycan'da Hukuk Okumak


Azerbaycan'da Tıp Fakültesi dışındaki bölümlerin de oldukça ilgi gördüğünü, sorulduğunu düşünüyorum ve bu yüzden böyle bir yazı kaleme almak istedim. Bu yazıda tanıtacağım bölüm hukuk fakültesi olacak. Öncelikle belirtmek isterim ki ben Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nde okuyorum ve bu yüzden hukuk fakültesiyle ilgili bilgileri bizzat Bakü Devlet Üniversitesinin kendisinden aldım.

Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan'ın en köklü üniversitelerinden biri konumunda. Keza Tıp Fakültesi de ilk kurulduğu yıllarda, bu üniversitenin bir fakültesiydi. Ancak Azerbaycan Tıp Üniversitesi açıldıktan sonra, Tıp Fakültesi oraya taşındı. Aynı zamanda, Bakü Devlet Üniversitesi konum olarak da Bakü'de oldukça güzel bir yerde bulunmaktadır. Üniversitenin yakınlığında metro istasyonu, AVM'ler ve oldukça fazla restoran, cafe, eğlence mekanları bulunmaktadır. 

Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi ise, bu üniversitenin ilk kurulan bölümlerinden biridir. Hukuk Fakültesi bölümü Azerbaycan'da çok tercih edilen bir bölüm olmakla birlikte, yurtdışında okuyan Azerbaycanlılar da yüksek lisanlarını bu üniversitede yapmaktadır.Fakültede 25'den fazla hukuk doktoru, profesör ve 100'e yakın felsefe doktoru, doçentle birlikte 120'den fazla profesör, akademisyen görev almaktadır ve fakültede; görsel departmanda 1161, yazışma departmanında 374 ve yüksek lisans bölümünde 180 öğrenci eğitim görmektedir.

Fakültede Azerice, İngilizce, Rusça ve Almanca dillerinde eğitim verilmekle birlikte, üniversitenin kütüphanesinde hukukla alakâlı binlerce; Azerice, Türkçe, Fransızca, Rusça, İngilizce, Almanca dillerinde kaynaklar bulunmaktadır. Bununla birlikte öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar odaları hizmet vermektedir.


Ayrıca öğrencilerin eğitimlerine destek olacak, öğrendiklerini güçlendirecekleri, değerlendirecekleri, tecrübe edecekleri; Hukuk Kliniği, Adli Tıp Laboratuvarı, Deniz ve Enerji Hukuku Merkezi gibi laboratuvarlar bulunmaktadır.

Üniversite hakkında bu şekilde bilgi verdikten sonra kayıt şartlarına geçersek, en önemli mevzu hukuk fakültesine YKS ile yerleşme imkanı bulunmamaktadır. Bundan dolayı tercih etmek isteyenler sadece YÖK'süz olarak başvuru şekliyle fakülteye kaydolabilirler. Bu da denkliklerinin olmayacağı anlamına gelir. Üniversite bitiminde, Türkiye'de çalışmak isteyenlerin YÖK'e denklik başvurusu yapması gerekmektedir.

Bakü Devlet Üniversitesinin YKS ile yerleşilebilen diğer bölümleri:

Uluslararası İlişkiler - Kontenjan: 5
Psikoloji - Kontenjan: 25
Tarih - Kontenjan: 5
Gazetecilik - Kontenjan: 10
Azerbaycan Dili ve Edebiyatı - Kontenjan: 5
Azerbaycan Dili Öğretmenliği - Kontenjan: 10
Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği - Kontenjan: 4


Fakültenin eğitim ücretlerine gelecek olursak, hazırlık sınıfı için 900$, sonrasında ise yıllık 3000$ talep edilmektedir.

Fakültede okurken 1. sınıfın sonundan itibaren Türkiye'ye yatay geçiş imkânınız da bulunmaktadır. Ancak bunun için, YKS'de Hukuk için aranan başarı sıralaması şartını karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Eğer Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim almak istiyorsanız, başta konaklama olmak üzere Bakü ile ilgili birçok bilgiyi de "Bakü'de Yaşam" bölümünde bulabilirsiniz.

2 yorum:

 1. İki sorum var.1: yöksuz başvuru halen yapılabiliyor mu? 2: Üniversite bitiminde, Türkiye'de çalışmak isteyenlerin YÖK'e denklik başvurusu yapması gerekmektedir.demissiniz. Denklik alabilirler mi yoksa yök kesin vermiyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1. Kontenjan varsa yapılıyordur. Üniversiteyle iletişime geçmelisiniz.

   2. Denklik alabilirsiniz elbette, ancak benim prosedürün tamamına hakim olmam mümkün değil maalesef. Şartları dönem dönem değişebiliyor. Ancak prosedürün zor olduğunu sanmıyorum. Denklik alan birçok kişi bulunuyor.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)