Bakü'de Ulaşım - Şehir İçi ve Şehirler Arası


Bakü'ye ilk indiğiniz andan itibaren, en büyük kolaylıklardan biri de ulaşım olacaktır. Akaryakıtın ucuzluğundan dolayı, ulaşım fiyatlarının da oldukça uygun olmasının etkisi büyük muhakkak. Bu sayede hem şehir içi otobüslerin hem de metronun kullanımı oldukça yaygın durumda. Üstelik yakın zamanda, önceden kullanılan tramvay da yeniden kullanıma sunulacak."Baku Bus" hizmetiyle sunulan şehir içi otobüslerin fiyatlandırmada 2 tarifesi bulunmakta. 15 kilometreye kadar olan mesafeler 30 qepik, 15-30 kilometre arası mesafeler ise 40 qepik olarak ücretlendirilmekte. Bunun dışında herhangi bir öğrenci indirimi bulunmuyor. Fiyatlar zaten çok uygun olduğu için buna gerek de kalmıyor.


Bu tarifelerin dışında bir de havalimanı ile şehir merkezi arasında seferler düzenleyen otobüsler var. Bu otobüslerin sefer ücreti ise 1.70 manat. Bu seferleri Bakü'ye ilk geldiğiniz zamanda da kullanmanız oldukça rahat. Aksi takdirde havalimanından şehre taksi fiyatları 20 manattan başlıyor. Bahsettiğim otobüslere binebilmek için ise tek yapmanız gereken havalimanının çıkışındaki kart ve bakiye yükleme makinesinden bir kart almak olacak. Bu kartı aldıktan sonra, tüm şehir içi otobüsler ve metroda da kullanıyorsunuz.

"BakıKart" olarak isimlendirilen kartları, başka tüm bakiye yükleme makinelerinden de kartın ücreti olan 2 manatı yükleyerek alabiliyorsunuz. Tek kullanımlık kartların ücreti ise 20 qepik. 


Metro seferlerinde de yine BakıKart'ı kullanacağınızı belirtmiştim. Ücretler ise sabit olarak her mesafe için 30 qepik.

Bunların dışında Uber ve Bolt gibi mobil uygulamalarla, taksi kullanımı ve fiyatlandırması da oldukça uygun. Ücretler trafiğin durumuna ve zaman dilimine bağlı olarak değişebildiği için net bir fiyat tablosu veremeyeceğim. Ancak ben kaldığım yerden, üniversiteye; 5.5 km civarı mesafe için genellikle 2.20 manat ödüyorum.


Bakü'de şehirler arası ulaşım ise, Bakü Uluslararası Otogarından yapılıyor. Adından da görüldüğü üzre, yurtdışına yapılan otobüs seferleri de bulunmakta. Bu yüzden oldukça büyük bir kompleks burası.

Şehirler arası otobüslerdeki fiyatlandırma da yine bir o kadar uygun durumda. Örneğin, Azerbaycan'ın Bakü'den sonraki en büyük şehri konumunda olan Gence'ye bilet fiyatı 8,40 manat. Mesafe ise 348 km.

Uluslararası otobüs seferlerine baktığımızda ise fiyatlandırma şu şekilde:

Erdebil, İran - 20 manat
İstanbul, Türkiye - 100 manat
Kazan, Rusya - 100 manat
Krasnodar, Rusya - 83 manat
Lagodehi, Gürcistan - 15 manat
Marneuli, Gürcistan - 16 manat
Moskova, Rusya - 100 manat
Nahçıvan - 25 manat
Nijniy Novgorod, Rusya - 110 manat
Kuşadası, Türkiye - 150 manat
Samara, Rusya - 90 manat
St. Petersburg, Rusya - 120 manat
Stavropol, Rusya - 46,89 manat
Sverdlovsk, Rusya - 150 manat
Tiflis, Gürcistan - 17 manat
Tahran, İran - 40 manat
Tebriz, İran - 30 manat
Tolyatti, Rusya - 90 manat
Tver, Rusya - 120 manat
Urmiye, İran - 27 manat

0 yorum:

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)