Azerbaycan Tıp 2020 - Kazananlar İçin Kayıt İşlemleri

 


Bugün itibariyle YKS Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan tüm arkadaşları tebrik ederim. Umarım her şey gönlünüzce olur. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte, kayıt hakkında gelen sorular üzerine genel bir malumat vereceğim. Herkese hayırlı olması dileğiyle. :)


Öncelikle arkadaşlar bu sene pandemi sebebiyle bazı konularda belirsizlik devam ettiği için, belgelerin teslim tarihleri hakkında da henüz net bir bilgi bulunmuyor. Bunu göz önünde bulundurarak, şuan için yapmanız gerekenler ve online ön kayıttan bahsedeyim.

Tüm kazanan arkadaşların üniversitenin internet adresinden, online ön kayıt başvurusu yapması gerekiyor. Bu kaydı gerçekleştirdikten sonra üniversite tarafından mail gelmesini bekleyeceksiniz. Net bir tarih verdikleri zaman ise sisteme yüklediğiniz belgelerin asıllarıyla birlikte giderek kesin kayıt yaptırmanız gerekiyor. Derslerin ise hazırlık sınıfı için Ocak'ta başlayacağı açıklanmıştı. Bir değişiklik olmazsa, kayıt işlemleri bittikten sonra Ocak ayına kadar Türkiye'de kalabilirsiniz.


Ayrıca, yerleştirme sonucu belgenizle Nüfus Müdürlüğü'ne giderek, 1 yıllık pasaportunuzu harç ücreti ödemeden alabileceğinizi belirteyim. (DÜZELTME: Sonuç belgesiyle harç ücreti ödemeden pasaport alma kanunu 2019 Kasım'da kaldırılmış. Şuan için en mantıklısı geçici olarak 1 yıllık pasaport almak olacaktır.) Okullar açıldıktan sonra ise öğrenci belgenizle birlikte tekrar giderek, bu sefer 25 yaşınıza kadar geçerli pasaportunuzu yine harç ücreti ödemeden alabilirsiniz.


Online ön kayıt adresi: admission.amu.edu.az


Online Ön Kayıt İçin İstenilen Belgeler:

- Pasaport (En az 1 yıllık)

- Diploma (Herhangi bir yeminli tercümana giderek; Azerice, İngilizce veya Rusça dillerinden birine çevirmeniz; sisteme Türkçe'sini ve çevirisini birlikte yüklemeniz gerekiyor.)

- (Varsa) Dil sertifikası (IELTS veya TOEFL)

- Vesikalık Fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş)

- YKS Yerleştirme Sonucu Belgesi (''Əlavə Fayl'' yazan kısma)

Ayrıca sisteme belgelerinizi yüklerken fakülte olarak ''Müalicə"yi seçeceksiniz. Eğitim almak istediğiniz dili de ''Tedris Dili'' kısmından seçebilirsiniz. Eğitim dilini seçerken, kayıttan sonra değiştirme imkanınız olmayacağını unutmayın.


Online kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken beklemek. Üniversite size kesin kayıt için tarih verdiği zaman, söylenilen tarihte giderek, sisteme yüklediğiniz belgelerinizin asıllarını teslim edeceksiniz ve 3000$ olan ödemenizi gerçekleştireceksiniz. Böylelikle kayıt işlemlerinizi bitirmiş olacaksınız. Kayıt için herhangi bir mülakata girmeyeceksiniz. Mülakat sadece YÖK'süz başvuranlar için geçerlidir.


Kayıt işlemleri bittikten sonra ise isteyenler okul yurdu için başvurusunu yapabilir. Okul yurdunun yıllık ücreti 1000 manat.


Daha fazla bilgi almak isteyenler, üniversitenin Yabancı Öğrenciler Dekanlığını arayabilir veya dekanlığın mail adresine yazabilir. Tekrardan herkese hayırlı olsun :)


ATU Yabancı Öğrenciler Dekanlığı 

Telefon: +994 12 597 3857

Mail: int.students@amu.edu.az


8 yorum:

 1. bu ön kayıtın zamanı ne kadar var pasaportumu bekliyorum da

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım 20 Eylül'e kadar ama emin olmak için okulu bi arayıp sorun isterseniz

   Sil
 2. teşşekürler biraz heyecana geldik de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, biz de yaşamıştık aynı heyecanları :)

   Sil
 3. hocam bu arada bir bilgi ekleyelim. bugün pasaport çıkarttırdım, siz yerleşme belgesi ile harçsız alabilirsiniz demişsiniz bu kanun 2019 kasımda kaldırılmış . Ayrıca babam doktor yeşil pasaport hakkım var onu da vermediler öğrenci sayılmıyormuşuz .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır hocam çok sağolun bilgilendirme için. Uzun zamandır devam eden bir durumdu, demek ki kaldırılmış. O zaman en mantıklısı 1 yıllık almak olacaktır. Sonrasında öğrenci belgesiyle alınır harçsız olarak.

   Sil
 4. yks sonucuna göre kayıt yaptıktan sonra ödemeyi ocak ayında dil eğitimi için gittiğimizdemi ödüyoruz

  YanıtlaSil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)