Türkiye'ye Yatay Geçiş Yaptım

 Azerbaycan'ın güzel şehri Bakü'de geçirdiğim 3 seneye veda ederek, 2. sınıfın sonunda Türkiye'ye, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesine yatay geçiş yapmış bulunuyorum :) Sanırım artık benim için yeni bir başlangıç zamanı...Her şeyden önce bu kadar güzel bir şehirde yaşamak, 3 sene geçirmek, çok farklı insanları tanımak, çok önemli tecrübeler edinmek; inanılmaz güzel duygulardı. Belki hayatım boyunca yaşayamayacağım şeyleri deneyim edindim. Ve bunların hepsi de bir üniversite tercihiyle başlamıştı. 


Üniversite sınavına hazırlandığım sene, tıp fakültesi için Türkiye'nin 81 iline de gidebileceğimi söylüyordum. Ancak Azerbaycan'a gitmek aklımın ucundan bile geçmiyordu :) O yüzden düşündüğümden çok daha farklı bir üniversite hayatı yaşadım şimdiye kadar. Zaman zaman sıradan ve rutin devam etti ama zaman zaman da büyük sürprizlerle karşılaştım. Çok fazla mutlu olduğum zamanlar da oldu, kötü anılarım da... Ama bir şekilde bu serüven sona erdi. Artık eğitim hayatıma Türkiye'de, Uşak'ta devam edeceğim.

Türkiye'ye geçmeyi bu kadar çok istememin en büyük sebebi maddiyat olmuştu. İlk yerleştiğim zamanlar okul ücreti olarak 4.000 dolar, yani 14.000 lira ödeyeceğimi düşünürken bu miktar an itibariyle 30.000 liraya dayanmış durumda maalesef. (Kur 7,5) Bu tahmin edilemez kur artışı, artık dayanılamaz hâle gelmişti. Bu durum bu sene yerleşen arkadaşlar için büyük sorun teşkil etmeyebilir. Çünkü onlar dolar kurunu şuanki haliyle kabullenerek tercih yaptılar. Ayrıca hâlâ bu fiyatın 2 katına bile özel bir üniversitede tıp okumak mümkün değil elbette. Ancak benim açımdan bu kadar yüksek bir miktar artık elimi kolumu bağlar hâle getirmişti. Şükür ki artık bu durumdan kurtuldum. Tabi şunu da söylemeliyim ki, okul ücreti bu kadar yüksek olmasa Bakü'de kalmayı da isteyebilirdim.


Yatay geçiş başvurusunda bulunduğum 3 üniversiteyi; Uşak, Rize RTEÜ ve Trakya Üniversitesini kazandım. Ancak evime yakınlığı ve Ege'de güzel bir konumda olması sebebiyle tercihim Uşak oldu. 2006'da kurulmuş bir üniversite ve tıp fakültesine ilk öğrenci kabulünü 2017'de gerçekleştirmiş. Çok yeni olması sayesinde, fakültede bulunan tüm tıbbi cihazlar ve malzemeler de henüz çok yeni bir durumda. Bu da ekstra bir avantaj teşkil ediyor. Şehir tam olarak bir öğrenci şehri ancak gezip dolaşmak için büyük şehirlerdeki gibi imkan sağlayamıyor. Neyse ki İzmir, Aydın gibi şehirlere çok yakın olması sayesinde, bazı öğrenciler hafta sonlarını bu şehirlerde geçiriyormuş.

3. sınıftan sonra da Erzurum Atatürk Üniversitesine dönecektim ancak artık bu hakkım ortadan kalktığı için kalan yıllarıma Uşak'ta devam edeceğim.

Dün itibariyle derslerimiz de başlamış bulunmakta. Şuana kadar dikkatimi çeken, Azerbaycan Tıp'la en büyük farklarından bahsetmem gerekirse; ilk olarak söylemek istediğim ana dilimde ders almak çok farklı hissettirdi. Her ne kadar Azerice'yi çok iyi öğrenmiş olsam da, Türkçe ders işlemek ciddi anlamda olumlu fark yaratıyor. Bunu Azerbaycan'dayken de Türkçe kitaplardan çalışırken bir nebze hissediyordum ancak okuldaki eğitimin de bu şekilde olmasının büyük kolaylık sağladığını düşünüyorum.


Derslerin işleyişindeki farklara gelecek olursam ise, bilindiği üzere Azerbaycan'da 13-14 kişilik sınıflarda ders işliyorduk. Bu yüzden de hocalar her derste aktif katılım bekliyordu. Hatta hocaların ders anlatması olarak değil de, karşılıklı etkileşim halinde dersi tartışıp/konuşarak geçiyordu zaman. Türkiye'de ise tamamen farklı olarak tüm dersler amfilerde işleniyor. Uşak Üniversitesi için konuşursam sınıfımız 100 kişiye yakın ve önceki senelerde tamamen amfilerde geçiyormuş dersler. Şuan pandemi sebebiyle online işliyoruz elbette. Hoca slaytı okuyor veya anlatıyor, sonrasında ders bitiyor. Sorusu olanlar, sorularını sorabiliyor. Aslında hocalarla etkileşimin kolaylığı sebebiyle Azerbaycan'daki sistem çok daha faydalı ancak bu görüş kişiden kişiye değişebiliyor. Örneğin, Türkiye'deki sistem öğrenciye tamamen özgür bir çalışma hakkı veriyor. Hocaların ödevleriyle veya derslerde sizi kaldırıp sözlü yapmalarıyla uğraşmak yerine; kendi sisteminizde istediğiniz plan/programla çalışabiliyorsunuz. İsterseniz düzenli çalışırsınız, isterseniz sınav haftasına bırakıp işinizi riske atarsınız :) Ben şuan için gündelik olarak çalışmayı planlıyorum, inşallah uyabilirim :)

Türkiye'deki eğitimin en büyük zorluğu ise çok hızlı ilerliyor olması. Bir günde 150-200 civarında slayt işleniyor. Bu tempoya yetişebilmek şuan bana çok zor geldi. Ancak daha okulun ilk haftasındayım, ilerleyen zamanlarda alışacağımı umut ediyorum.

Şimdilik ilk izlenimlerim ve söyleyebileceklerim bu kadar. Bundan sonra da elimden geldiğince hem Azerbaycan Tıp hakkında hem de şuanki eğitimim hakkında içerikler paylaşmaya devam edeceğim.33 yorum:

 1. Öncelikle hayırlı olsun. 3 senenin sonunda Erzurum'a döneceklerin yatay geçiş yapması daha zor mu oluyor? Yani yüksek bir ortalama yapsa bile ösym puanının %60'ı alındığı için bunu merak ediyorum. Sadece ortalama ile alan okullar var mı? Bir de 1. Sınıf dersleri ve kredileri yazınızı da okudum. Derslerle ilgili biraz daha bilgi verebilir misiniz? Mesela İngilizce de vardı bunlar arasında. İngilizce tıpa yönelik mi yoksa dil bilgisi vs de mi var? Türkiye ye dönünce zorlanmamak adına siz nasıl bir çalışma yaptınız? Hem Azerbaycan dilinde hem de Türkçe çalıştıysanız zor oldu mu? İkisini bir arada nasıl götürdünüz? Orada okurken hangi kitapları aldınız? Mesela anatomi atlası olarak ya da başka herhangi bir ders için neleri kullandınız? Anatomi latince değil Azerice mi? Öyleyse ezberlemek zor oldu mu? Benim çok fazla sorum var. Vaktinizi ayırıp cevaplarsanız çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Yatay geçişte her üniversitenin farklı sistemi var. Ancak çoğunda kullanılan, senin bahsettiğin %60 oranında ÖSYM puanına bakılması. Bunun dışında, %70 oranında ÖSYM puanına bakan üniversiteler var, sadece ÖSYM puanına bakan üniversiteler var veya sadece not ortalamasına bakan üniversiteler var. Bu sebeple not ortalaması veya ÖSYM puanından biri bile yüksek olursa şansınız oluyor. Bizim dönemde Erzurum dönüşlü olanlardan 5 veya 6'sı yatay geçiş yaptı şuana kadar. 2'si birinci sınıf sonunda, kalanları da ikinci sınıf sonunda olmak üzere. Yanlış bilmiyorsam şuana kadar en çok geçiş yapanlar, Erzurum dönüşlülerden oldu. Şunu da belirteyim ki, ÖSYM puanına daha çok bakan üniversitelerde bile, ortalaması yüksek olan Erzurum dönüşlülerin epey bir şansı oluyor.

   İngilizce dersi, Tıbbi İngilizce olarak işleniyor. Yani dil bilgisi olarak değil de, tıbbi metinler üzerinden gidiliyor. Sınavda da genellikle bu metinlerden sorular geliyor. Az bir miktar dil bilgisi sorusu olsa da, bunlar az çok İngilizce'den anlayan çoğu kişinin yapabileceği düzeyde oluyor. Ama genel olarak hocaların falan çok zorlamadığı bir derstir İngilizce. Hatta kredisi de yüksek olduğu için, çoğunun not ortalamasını yükseltmiş bir ders konumunda.

   Hem İngilizce, hem de diğer derslerle ilgili daha detaylı bilgi vermeye çalışacağım en kısa zamanda.

   Ben genel olarak derslere Türkçe kitaplardan çalışıyordum. Bu hem benim dersi anlamam açısından, hem de Türkiye'ye dönünce kolay adapte olabilmem açısından çok büyük avantaj oldu. Hocalar konuyu anlatmamı istediğinde de, kendi dilimde çok daha akıcı bir şekilde oluyordu. Ancak hocaların, Türkçe çalışmamızı tavsiye etmesine rağmen, bilgisayarlı sınavlarda hocalardan bağımsız olarak Azerice okul kitaplarından sorular geliyordu. Bu sebeple ara sınav veya final sınavına çalışırken, Azerice kitaptan da tekrar ediyordum. Eğer sıfırdan Azerice olarak çalışırsam çok fazla zorlanıyordum. Ancak önce Türkçe çalıştığım için, Azerice olarak üzerinden geçmek büyük oranda kolaylaşıyordu.

   Anatominin kitabı ve atlasını okulda satıyorlar. Kitabı herkes almak zorunda (15-20 manat civarı), atlası ise isteyen alıyor (40-45 manat civarı). Temel tıp dersleri içerisinde Türkçe hiçbir kaynak kullanmadığım tek ders Anatomidir. Bu hem hocaların zorunlu kıldığı bir şey, hem de okulun kitabı ve atlasıyla çalışmak çok daha kolay oluyor. Çoğu kişi Anatomideki terimleri Azerice öğrenmemizden yakınırdı ancak benim için öncelikle Azerice öğrenip temelini atmak ve sonrasında Latince ile bağdaştırmak daha kolay oluyordu. Örneğin, ben direk olarak Latince öğrenseydim daha çok zorlanırdım. Tamamen kişiye bağlı bir durum sanırım. Ama şunu net söyleyebilirim, Azerice eğitimde Anatomi için Azerice'ye daha çok önem veriyorlar. Latince biraz ikinci planda kalıyor.

   Diğer dersler için ise Fizyolojide Guyton; Biyokimya ve Mikrobiyolojide Lippincott kullandım.

   Sil
 2. Öncelikle hayırlı olsun
  Ben bu sene 23 binlerce kazandım büyük ihtimalle de Ankara grubundayım.
  Şimdi bu yatay geçişlerde sadece ÖSYM puanına bakan üniversitelere geçişim kolay olur diyebilir miyiz ?
  Yatay geçiş yapan Üniversitesilere nereden ulaşabiliriz?
  ÖSYM ile gitmeyenler de yatay geçiş yapabiliyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, size de hayırlı olsun :)

   Kontenjana ve başvuran sayısına göre durum değişir. Mesela şuana kadar aynı okula Azerbaycan'dan geçen kişi sayısı en fazla 2 oldu. Yani Ankara dönüşlü olsan bile önünde kaç kişi olduğunu bilemediğim için bir yorum yapamıyorum. Fakat yine de sana büyük avantajı olacağı da kesin elbette. Hatta %60 ÖSYM puanı, %40 ortalamaya bakan üniversitelerde bile, normal bir ortalaman olursa şansın yine yüksek olur. Ama tabii ki işini şansa bırakmamak için ortalamayı da sağlam tutman en iyisi olur.

   ÖSYM ile gitmeyenler eğer ilk 50 bindeyse yatay geçiş hakları bulunuyor. Ancak 3. sınıf sonuna kadar geçiş yapmaları çok zor. Çünkü önlerinde o kadar ÖSYM ile giden varken onlara sıra gelmesi imkansız gibi bir şey. 4. Sınıftan itibaren şansları bir nebze artıyor.

   Bu senenin yatay geçiş kontenjanlarına buradan bakabilirsin ancak bu liste seni yanıltmasın. Pandemi sebebiyle bu kadar çok kontenjan açıldı ve üniversitelerin büyük çoğunluğu Azerbaycan'dan öğrenci kabul etmedi. Dünya sıralamasında ilk 1000'deki üniversitelerden falan aldılar genelde. Normalde bir senede Azerbaycan'dan yatay geçiş yapan sayısı 4-5 falan oluyor en fazla.

   https://eyoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ogrenci/index.zul

   Sil
 3. Çok saol peki hazırlık sonrası geçebiliyor muyuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok, o da pandemi sebebiyle bu seneye mahsus uygulandı. Önümüzdeki seneden itibaren yine eskisi gibi olacak. En erken 1. sınıf sonrasında geçiş yapılabiliyor.

   Sil
 4. Hayırlı olsun. Ben de yatay geçişle ilgili bir sey sormak istiyorum. 1. Sınıftan sonra her yarıyılda geçiş oluyormuş. Mesela 2. Sınıfın ilk yariyilinda da kontenjan açan üniversiteler oluyor mu yoksa genelde daha cok her senenin sonunda mı açıyorlar? Bir de sizin dönemde 2. Sınıfın ilk yarıyılında kac kisi gecis yapabildi? Hatırlıyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)

   İlk yarıyılda, tıp için not ortalamasıyla yatay geçiş mümkün değil. Her sene sadece 2. yarıyılın sonunda, yani güz döneminde yatay geçiş yapılabiliyor.

   Sil
 5. Aaa yani 2. Sınıfta da 2.sınıf sonunda mı oluyor basvurular? Ben 2. Sınıftan itibaren her yarıyıl oluyor diye biliyordum :(( yani 2. Sınıfin 1. Yariyilinda falan

  YanıtlaSil
 6. Hayırlı olsun. Ben şeyi merak ediyorum gecen yıl 2. Dönem pandemiden dolayı online eğitim olarak devam edildi ya sınavlarda kopya çekme ortamı oluştu mu? Alt sıralarda olanların şansı azalıyor çünkü bu durumda Gano gecersiz hale geliyor neredeyse. Osym puani yuksek olan daha avantajli duruma geciyor ya o yuzden soruyorum. :) Cunku bu yil da online olarak baslanacakmis

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Evet kopya durumu oluyor epey. Ancak kopyayı herkes çektiği için herkesin 2. dönem ortalaması 100 oldu. Bu sebeple de ilk dönemin ortalamaları önem kazandı. Yani herhangi bir adaletsizlik olmadı o yüzden.

   Sil
 7. İyi akşamlar.Azerbaycan tıp fakültesine yök ile gitmeyen öğrencilerin Türkiye'de herhangi bir devlet üniversitesine geçiş yapması mümkün mü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar, yks sıralamasında ilk 50 bine girmişse mümkün.

   Sil
 8. 50 bin e hangi sene bakılıyor, değilse sıralama yapamıyor mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okula kaydolduğun seneye bakılıyor. Örneğin öğrenci 2021 senesinde okulun hazırlık sınıfına kaydolacaksa, YKS 2021'de ilk 50 bine girmiş olması lazım. Girememişse yatay geçiş yapma ihtimali yok. Başvursa bile reddedilir. Okulu sonuna kadar Azerbaycan'da bitirmesi gerekiyor.

   Sil
 9. biz yök sisteminde öğrenci olarak gözükmüyoruz neden ama yök atlasada öğrenci olarak gözüküyorum

  YanıtlaSil
 10. yabancı öğrenci olarak geçiyorsak yatay geçişlerde de yabancı öğrenci kontenjanından mı geçiş yapabiliyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yök'ün sadece sisteminde gözükmüyorsunuz ama elinizde öğrenci belgesi olduğu sürece Türkiye'deki tüm devlet kurumları sizi tanır. Sistemde gözükmemesinin sebebi de teknik altyapıyla ilgili sanırım.

   Yatay geçişler, yurtdışı yatay geçiş kontenjanıyla oluyor. Yabancı öğrenci olarak sayılmıyorsunuz.

   Sil
 11. öğrenci belgesi elimde yok ama nerenden almalıyım u sene uzaktan yaptığımız için okulla çok bağlantı kurulamıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz Bakü Eğitim Müşavirliğinden alıp, okula onaylatıyorduk. Uzaktan alabilme şansınız olduğunu sanmıyorum ama belki bi kolay yolu vardır, bi araştırın isterseniz.

   Sil
  2. Oradan biri alıp size gönderebiliyor.

   Sil
 12. öğrenci belgemi uzaktan aldım şimdi yatay geçiş gibi Türkiyedeki işlemler için bir yere onaylatmam gerekiyor mu yoksa ATUnun onayı yeterli mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, biz öğrenci belgesini aldıktan sonra Bakü Eğitim Müşavirliğine onaylatıyorduk. O onay olmadan geçerli olmuyordu. Uzaktan bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz bilmiyorum maalesef. Ayrıca şuan yatay geçiş dönemi için çok erken. Öğrenci belgesinin belirli bir geçerlilik süresi var. Buna da dikkat etmelisiniz.

   Sil
 13. müşavirliği birisi aracılığı ile onaylattım ama belirli bir süresi olduğunu bilmiyordum yazın sonuna kadar götürür beni heralde ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 60 veya 90 gün gibi bir süresi vardı ama başvuracağın okula göre de değişebiliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi bu işi epey abartıp 1 Ağustos'tan sonra alınmış olmalı diye bir şart koymuştu. Benimki 27 Temmuz'da alınmıştı, kabul etmediler.

   Sil
 14. Azerbaycan dili ile hazirliga baslasak. Sonra yilin sonunda. Ingilizce sekilde bolumu
  Okuyabilirmiyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayır seçtiğiniz dilde eğitim görmek zorundasınız

   Sil
 15. Merhaba ATÜ’ye 2020 YKS ile yerleştim dönüş üniversitem Atatürk Tıp. Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesine geçmenize çok sevindim. Numaranızı bulamadım :) Benimle iletişime geçer misiniz acaba size soracaklarım var 0538 044 5343

  YanıtlaSil
 16. Merhaba ben Azerbaycan tıp a bu yıl yerleştim size bir kaç sorum olacaktı dili ingilizce seçtim ama İngilizcem B1 seviyesinde çok zorlanır mıyım sizce ya da dilekçe yazıp Azerice ye çevirmeli miyim bir de yatay geçiş yapmak için çok çalıştınız mı yani çok zor mu yatay geçiş yapmak

  YanıtlaSil
 17. Merhaba ben ve arkadaşım azerbaycan mimarlık ve inşaat universitesinde mimarlık bölümünde hazirlik öğrencisiyiz turkiyede eşit ağırlıkta sinava girdik ve puanlarımız yetmedi turkiyedeki üniversitelere geçiş yapabiliyormuyuz ve nelere dikkat etmeli ve bunun için neler yapmalıyız neler gerekli cevaplarsanız çok iyi olurrr:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer mimarlık bölümü için barajı geçmişseniz, yurt dışı kontenjanı açan üniversitelere 1. sınıftan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Not ortalaması dışında ekstra dikkat etmeniz gereken bir şey yok.

   Sil

Sorularınıza en kısa zamanda cevap verilecektir :)